Aşere-i Mübeşşerenin evlilikleri ve boşanmaları
Marriages and di̇vorces of the Ashar-e Mubashara
- Tez No: 898234
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Hz. Peygamber'in eşleriyle birlikte yaşadığı örnek hayat Müslümanlar için büyük önem taşırken, aynı şekilde rivayetlerde yaşarken cennetle müjdelenen meşhur 10 sahâbînin hayatı da Müslümanlar için değerlidir. Resulullah'ın ve bu sahâbîlerin örnek alınacak yaşamları İslâm tarihçileri tarafından araştırma konusu olmuştur. Yapılan çalışmalarda Aşere-i Mübeşşere olarak bilinen sahâbîlerin hayatları ve aileleri genel olarak ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Ancak Allah'ın en sevmediği helal olarak adlandırılan boşanmanın insanlar nazarında hoş karşılanmayan bir fiil olmasından dolayı, sahâbîlerin boşandığı iddia edilen eşleri hakkında çok fazla çalışma yapılmamıştır. Çalışmada ele alınan bu mesele hakkında, rivayetlerin çeşitliliği göz önünde bulundurularak Resulullah'ın ve sahâbenin örnek şahsiyet olmaları dikkate alınmıştır. Bu çerçevede kısaca Resulullah'ın zifaf gerçekleşmeden önce ve zifaf gerçekleştikten sonra boşadığı iddia edilen eşlerinden bahsedilip sahâbenin boşanmasıyla alakalı tespitedilen rivayetler neden ve sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelerde sahâbenin evliliklerinde ortaya çıkabilecek zorluklara karşı sergilediği tutum, evlilikte kadın ve erkeğin dikkate alması gereken önemli konular, dikkatsiz davranışların yol açabileceği olumsuz sonuçlar, Câhiliye Dönemi adetlerine dayalı evliliklerinin İslâm'la nasıl yeniden şekillendiği ve dinî yaşamlarının hanımları ile olan ilişkilerine etkileri gibi hususlarla karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The exemplary life that the Prophet lived with his wives holds great significance for Muslims, as does the life of the famous 10 Companions who were promised paradise while still alive, according to various narrations. The lives of the Prophet and these Companions, who serve as models to be emulated, have been the subject of research by Islamic historians. In these studies, the lives and families of the Companions known as Ashara Mubashara have generally been examined in detail. However, due to the fact that divorce, which is described as the most disliked permissible act by Allah, is seen as an undesirable action in the eyes of people, there has not been much research conducted on the wives of the Companions who were said to have divorced. In this study, taking into consideration the diversity of narrations on this issue, the exemplary character of the Prophet and the Companions has been emphasized. Within this framework, a brief mention is made of the Prophet's wives whom he is claimed to have divorced both before and after consummation, and the reasons and consequences regarding the wives of the Companions who were said to have been divorced are evaluated. These evaluations explore the attitudes the Companions exhibited toward the difficulties that might arise in marriage, important issues that both men and women should consider in marriage, the negative outcomes that could result from careless behavior, how marriages based on the customs of the pre-Islamic period were reshaped by Islam, and how their religious lives affected their relationships with their wives.