Mülkiyet hakları ve ekonomik refah üzerindeki etkisi: Orta Asya ve Doğu Avrupa ülkeleri üzerine bir analiz
Property rights and their impact on the economic welfare: An analysis on the countries of Middle Asia and Eastern Europe
  1. Tez No: 898235
  2. Yazar: KÜBRA ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, mülkiyet hakları ve ekonomik refah arasındaki etkileşimleri Orta Asya ve Doğu Avrupa bağlamında analiz etmektedir. Mülkiyet haklarının güçlü bir ekonomik gelişim aracı olduğu literatürde genel bir kabul görse de, bu bölgelerin Sovyet sonrası geçiş sürecinin getirdiği zorluklar, ekonomik iyileşmeyi kısıtlayabilmektedir. Elde edilen bulgular, Orta Asya'da mülkiyet hakları ve hukukun üstünlüğünün ekonomik refah üzerinde belirgin bir pozitif etki yarattığını ortaya koyarken, Doğu Avrupa'da yalnızca kişi başı GSYİH'nin bu etkiyi sağladığını göstermektedir. Bu sonuçlar, mülkiyet haklarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulamakta ve bu bölgelerdeki ekonomik reformların önemini artırmaktadır. Ayrıca, analizlerin kısa döneme odaklanması, uzun vadeli etkilerin daha fazla araştırılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper analyses the interactions between property rights and economic welfare in the context of Middle Asia and Eastern Europe. While it is generally recognised in the literature that property rights are a powerful tool for economic development, the challenges of the post-Soviet transition in these regions may constrain economic recovery. The findings show that property rights and the rule of law have a significant positive impact on economic welfare in Middle Asia, whereas in Eastern Europe only GDP per capita has this effect. These results emphasise the need to strengthen property rights and increase the importance of economic reforms in these regions. Moreover, the short-term focus of the analyses suggests that longer-term effects need to be further investigated.