Investigating development of eight grade students' functional thinking through a SimCalc MathWorlds integrated teaching experiment
Sekizinci sınıf öğrencilerinin fonksiyonel düşünme gelişimlerinin SimCalc MathWorlds entegre edilmiş öğretim deneyi ile incelenmesi
- Tez No: 898233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL İŞLER BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı, 8. sınıf öğrencilerinin fonksiyonel düşünme gelişimini SimCalc MathWorlds entegre öğretim deneyi aracılığıyla araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara'da bir devlet okulunda öğrenim gören 12 8. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bu öğrencilere bir öğretim deneyi uygulanmış ve SimCalc MathWorlds uygulaması entegre edilerek ders planları hazırlanmıştır. Bu öğretim deneyi 6 oturumlu toplam 11 ders saatinden oluşmaktadır. Öğretim deneyleri sırasında ders planı geliştirmek için gözlemlerden ve etkinlik kağıtlarından yararlanılmıştır. Öğrencilerin gelişimlerini incelemek amacıyla Fonksiyonel Düşünme Testi oluşturulmuş ve bu test öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin ön test ve son test puanlarının analizinde Wilcoxon Signed Ranks testi kullanılmıştır. Analiz sonucunda öğrencilerin puanları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Nitel veri analizinde ise öğrencinin Fonksiyonel Düşünme ön testi ve son testindeki yanıtları stratejiler açısından kodlanmış ve her madde için analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin birbiriyle ilişkili iki değişkenin grafiğini çizme, denklemini yazma ve grafik ve denklemlerin eğimini bulma sorularında doğru stratejilerde artış olduğu görülmüştür. Ayrıca, tablo, grafik ve denkleme bakarak birim zamandaki artışı eğim ve“x”'in katsayısı olarak açıklayabilen öğrenci sayısı artmıştır. Bu sonuçlar, öğrencilerin oluşturdukları matematik dünyasında tablo, grafik ve denklemleri aynı anda görmelerinin, öğrencilerin eğim kavramını anlamalarında etkili olabileceğini düşündürmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate 8th-grade students' development of functional thinking through a SimCalc MathWorlds integrated teaching experiment. The study sample consisted of 12 8th-grade students studying in a public school in Ankara. A teaching experiment was applied to these students, and lesson plans were prepared by integrating the SimCalc MathWorlds application. This teaching experiment consisted of a total of 11 lesson hours with 6 sessions. Observations and activity sheets were used to develop lesson plans during teaching experiments. To examine the development of the students, a Functional Thinking Test was developed, and this test was applied to the students as a pretest and posttest. Wilcoxon Signed Ranks test was used to analyze students' pretest and posttest scores. As a result of the analysis, a significant difference was found between the students' scores. In the qualitative data analysis, the student's responses in the Functional Thinking pretest and posttest were coded in terms of strategies and analyzed for each item. As a result of the analysis, the students showed an increase in the correct strategies in the questions of drawing the graph, writing the equation of two variables that are related to each other, and finding the slope of the graph and equations. Moreover, the number of students who could explain the increase in unit time as the slope and the coefficient of“x”by looking at the table, graph, and equation increased. These results suggest that seeing the tables, graphs, and equations simultaneously in the math worlds created by the students might have been effective in students' understanding of the concept of slope.