Process improvement and elimination of waste by applying lean manufacturing techniques
Lean üretim teknikleri uygulanarak işlemlerin iyileştirilmesi ve israfın yok edilmesi
- Tez No: 898258
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ENGİN SANSARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bir giyim şirketi olan Marisa'daki stajım boyunca, imalat sektörlerinin bir bütün olarak üretimlerini engelleyen çeşitli engellerle karşılaştığını anladık. Marisa, diğer zorlukların yanı sıra hat dengeleme ve yürütme, çeşitli israf türlerinin varlığı, düşük verimlilik, departmanlar arasında yetersiz iletişim, uzun üretim teslim süresi, uzun bekleme süreleri ve geciken sevkiyatlarla ilgili sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar Yalın Üretim araçlarının uygulanmasıyla çözülebilir. Proje, sürekli akış veya tek parça akışı kullanarak, özellikle de U şeklinde yeni bir yerleşim düzeni uygulayarak bu sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma, MUDA olarak bilinen 8 atık türü için çözümler sunmaktadır. Araçlar oluşturulduktan ve uygulandıktan sonra, etkileri başarılı sonuçların sayısı, bir süreci tamamlamak için gereken süre, bir görevi tamamlamak için gereken süre, günlük üretim oranı ve diğer ilgili faktörler gibi çeşitli yönlerden fark edilebilir. Bu vaka çalışması, üretim departmanındaki montaj hatlarından biri olan ve en fazla israfa sahip olan Coat hattına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout my internship at Marisa, a clothing company, we gained an understanding that manufacturing sectors as a whole are encountering several obstacles that impede their output. Marisa is experiencing issues with line balancing and execution, the presence of various forms of waste, low productivity, inadequate communication between departments, extended production lead time, lengthy waiting periods, and delayed shipments, among other challenges. These problems can be resolved by implementing Lean Manufacturing tools. The project aims to address these issues by utilizing continuous flow or single-piece flow, specifically by implementing a new U-shaped layout. Additionally, the study provides solutions for the 8 types of waste known as MUDA. Once the tools are established and implemented, the effects may be noticed in several aspects such as the number of successful outcomes, the time it takes to complete a process, the time it takes to complete a task, the daily production rate, and other related factors. This case study focuses on the Coat line, which is one of the assembly lines in the manufacturing department and has the biggest amount of waste.