Genelleşmiş fonksiyon katsayılı 'Çekili' sturm-liouville probleminin spektral özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the spectral properties of the 'Weighted' sturm-liouville problem with generalized function coefficient
- Tez No: 898264
- Danışmanlar: PROF. DR. MANAF MANAFLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın birinci kısmında, diferansiyel operatörler ve Sturm-Liouville operatörü ile ilgili bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, diferansiyel operatörlerin spektral teorisinde sık kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Sturm-Liouville operatörü için sınır şartları ve asimptotik formüller için genel bilgiler verilmiştir. Son olarak ters problemlerin delta etkileşimli ağırlıklı Strum-Liouville operatörü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this study, information about differential operators, Sturm-Liouville operator is given. In the second chapter, the basic definitions and theorems that are frequently used in the spectral theory of differential operators are given. In the third chapter, general information about the boundary conditions and asymptotic formulas for the Sturm-Liouville operator is given. Finally, weighted Strum-Liouville operators with delta communication for inverse problems are examined.