Genelleşmiş fonksiyon katsayılı Sturm-Liouville problemi için fark denklemlerinin düz ve ters spektral problemleri
Direct and inverse spectral problems of difference equations for Sturm-Liouville problem with generalized fuction potential
  1. Tez No: 489646
  2. Yazar: BAYRAM BALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KABLAN, PROF. DR. MANAF MANAFLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde bir noktada süreksizliğe sahip Sturm-Liouville problemine denk olan fark denkleminin ve buradan elde edilen kompleks elemanlara sahip üçköşegensel matrisin spektral verisi incelenmiştir. Tekil özelliğe sahip bir iç noktada bu problem üçköşengensel matris için araştırılmıştır. Öncelikle, bu matris için genelleşmiş spektral fonksiyon elde edilmiş ve daha sonra matrisin özdeğerleri ve bu genelleşmiş spektral fonksiyona göre ters spektral problem incelenmiştir. Genelleşmiş spektral fonksiyonun yapısı araştırılmıştır. Fonksiyonun yapısı ve ters spektral problem hakkında örnekler verilmiştir. Son olarak da spektral verinin tanımı verilmiş, spektral veriye göre ve iki spektruma göre ters spektral problemler araştırılmış ve matris yeniden inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spectral data of difference equation which is equivalent to Sturm-Liouville problem which has discontinuous at a point, and tridiagonal matrix with complex entries derived from the difference equation are studied. This problem has been investigated for tridiagonal matrix at an interior point which has singular property. Firstly, the generalized spectral function is described for this matrix, and then the eigenvalues of the tridiagonal matrix and inverse spectral problem with regard to this generalized spectral function are investigated. After the structure of the generalized spectral function is studied, some examples are given to illustrate the structure of function and inverse spectral problem. Finally the definition of spectral data is given, inverse spectral problems for spectral data and for two spectra are investigated and the matrix is reconstructed.