Sentiment analysis of tweets about karabakh in twitter by applying machine learning techniques
Twitter'da karabağ hakkinda atilan tweetlerin makine öğrenmesi teknikleri uygulanarak duygu analizi
  1. Tez No: 898281
  2. Yazar: SANAN QIYASZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ KARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veri Analitiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Son yıllarda sosyal medya platformları, küresel olaylara ilişkin farklı duygu ve görüş yelpazesini yansıtan güçlü bir kamuoyu duyarlılığı kaynağı haline geldi. Bu tez, uzun süredir devam eden ve bir sorun olan Karabağ konusuna ilişkin Twitter'da ifade edilen duyguları incelemektedir. Bu çalışma, gelişmiş duygu analizi teknikleri aracılığıyla Karabağ ile ilgili önemli bir tweet yapısını inceleyerek söylemdeki hakim duyguları, kalıpları ve eğilimleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Analizimiz, son teknoloji duygu analizi metodolojilerine dayanarak tweet'leri olumlu, olumsuz veya tarafsız duygulara göre sınıflandırır. Doğal dil işleme ve makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak makine öğrenimi modellerini karşılaştırdık ve en çok önerilen makine öğrenimi modelini elde edebildik. 10.000'den fazla tweet toplandı ve analiz edildi. Bu araştırmada metinsel verileri sayısal vektörlere dönüştürmek için Count Vectorizer ve TF-IDF vektörleştiriciler uygulanmıştır. Sonunda Lojistik Regresyonun, ilerleyen adımlarda anlatılacak olan diğer makine öğrenimi modellerine göre iyi performans gösterdiği sonucuna vardık. Bu araştırmanın sonuçları akademik araştırmanın ötesine geçerek sosyal medya platformlarının uzun süren jeopolitik çatışmalar sırasında kamuoyunu nasıl yansıttığı ve etkilediğine dair incelikli bir anlayış sunuyor. Bu çalışma, dijital söylem ile gerçek dünyadaki çatışmalar arasındaki ilişki hakkında bilgi sağlayarak duygu analizi, sosyal medya analitiği ve çatışma çalışmaları alanlarına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, social media platforms have become powerful sources of public sentiment, reflecting the diverse spectrum of emotions and opinions on global events. This thesis delves into the sentiments expressed on Twitter regarding the Karabakh conflict, a longstanding and continuous issue. Through advanced sentiment analysis techniques, this study examines a major corpus of tweets related to Karabakh, aiming to evaluate the prevailing sentiments, patterns, and trends within the discourse. Our analysis categorizes tweets into positive, negative, or neutral sentiments, relying on state-of-the-art sentiment analysis methodologies. Utilizing natural language processing and machine learning algorithms, we were able to compare machine learning models and acquire the top recommended ML model. More than 10.000 tweets were collected and analysed. In this research Count Vectorizer and TF-IDF vectorizers have been applied to convert textual data into numerical vectors. At the end, we concluded that Logistic Regression performed well compared to other ML models, which will be given in proceeding steps. The implications of this research extend beyond academic inquiry, offering a nuanced understanding of how social media platforms reflect and influence public opinion during protracted geopolitical conflicts. This study contributes to the fields of sentiment analysis, social media analytics, and conflict studies, by providing information about the relationship between digital discourse and real-world conflicts.