2023 genel seçimleri döneminde X kullanıcılarının siyasi partiler hakkındaki düşüncelerinin metin madenciliği ile analizi
Analysis of X users' opinions about political parties during the 2023 general elections period using text mining
- Tez No: 905021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki siyasi partilere yönelik kamuoyu duyarlılık düzeylerinin sosyal medya paylaşımlarına dayalı olarak metin madenciliği yöntemlerinden olan duygu analizi yöntemi ile ölçülmesidir. Bu bağlamda, X aracılığıyla paylaşılan tweetlerden yararlanılmıştır. Çalışma, teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teori kısmında, literatür taramaları yapılmış olup sosyal medya analizi, veri madenciliği, metin madenciliği ve duygu analizi kavramları ele alınmıştır. Araştırmada, 2023 Türkiye genel seçimleri kapsamında en çok konuşulan beş siyasi parti belirlenmiştir. Bu partiler için X üzerinden beş siyasi parti hakkında 60.000'den fazla tweet toplanmış bunların içerisinden her parti için 250 tane olmak üzere 1250 tane tweet seçilmiştir. Veriler, manuel olarak temizlenmiş ve duygu analizi yapılmak üzere pozitif, nötr ve negatif olarak etiketlenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, her iki algoritmanın da duygu analizinde benzer doğruluk oranlarına sahip olduğu ancak bazı durumlarda belirgin farklar ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'deki siyasi partilere yönelik tweetlerdeki duygu dağılımının her parti ve duygu kategorisine göre değişiklik göstermiştir. Bu tez, sosyal medya ve siyaset alanında yapılacak gelecekteki çalışmalar için önemli bir referans niteliği taşımakta olup, araştırmacılara siyasi partilerle ilgili sosyal medya analizlerinde rehberlik edebilecek veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the level of public sentiment towards political parties in Turkey based on social media posts using sentiment analysis, one of the text mining methods. In this context, tweets shared through X were used. The study consists of two parts: theoretical and practical. In the theoretical part, literature reviews were conducted and the concepts of social media analysis, data mining, text mining and sentiment analysis were discussed. The research identified the five most debated political parties in the context of the 2023 general elections in Turkey. For these parties, more than seventy thousand tweets about five political parties on X were collected and 1250 of them, 250 for each party, were selected. The data was manually cleaned and labeled as positive, neutral and negative for sentiment analysis. As a result of the analysis, it was observed that both algorithms had similar accuracy rates in sentiment analysis, but in some cases, there were significant differences. As a result, the distribution of sentiment in tweets about political parties in Turkey varied by party and sentiment category. This paper is an important reference for future studies in the field of social media and politics and provides data that can guide researchers in the social media analysis of political parties.