Comparative assessment of reconfigurable intelligent surfaces and relaying techniques with QAM imperfections
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeylerin ve röleleme tekniklerinin QAM kusurları ile karşılaştırmalı değerlendirmesi
- Tez No: 898312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY EDEMEN, PROF. DR. MURAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
The thesis investigates the potential of Reconfigurable Intelligent Surfaces (RIS) to enhance wireless communication systems. Due to the increasing demand for data and the limitations of traditional cellular networks, innovative solutions like RIS are essential. The research focuses on optimizing RIS design parameters (element position and quantity) to improve Bit Error Rate (BER) performance. RIS is compared to traditional relaying techniques (Amplify and Forward, Decode and Forward) under various conditions, including different frequency bands and channel impairments. The findings demonstrate that RIS outperforms traditional relays in terms of BER, especially in non-line-of-sight scenarios. Additionally, the thesis analyzes the ability of RIS and relay systems to mitigate channel impairments like carrier frequency offset, timing offset, and phase noise in Quadrature Amplitude Modulation (QAM) systems. The goal is to determine the best approach for different communication scenarios based on factors such as network complexity, capacity, and robustness.
Özet (Çeviri)
Tez, Yeniden Yapılandırılabilir Akıllı Yüzeylerin (RIS) kablosuz iletişim sistemlerini geliştirme potansiyelini araştırıyor. Artan veri talebi ve geleneksel hücresel ağların sınırlamaları nedeniyle RIS gibi yenilikçi çözümler hayati önem taşıyor. Araştırma, Bit Hata Oranı (BER) performansını iyileştirmek için RIS tasarım parametrelerini (öğe konumu ve miktarı) optimize etmeye odaklanıyor. RIS, farklı frekans bantları ve kanal bozuklukları dahil olmak üzere çeşitli koşullar altında geleneksel aktarma teknikleriyle (Yükseltme ve İletme, Kod Çözme ve İletme) karşılaştırılır. Bulgular, RIS'in, özellikle görüş hattı dışı senaryolarda, BER açısından geleneksel rölelerden daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. Ek olarak tez, RIS ve röle sistemlerinin Dörtlü Genlik Modülasyonu (QAM) sistemlerinde taşıyıcı frekans ofseti, zamanlama ofseti ve faz gürültüsü gibi kanal bozulmalarını azaltma yeteneğini analiz etmektedir. Amaç, ağın karmaşıklığı, kapasitesi ve sağlamlığı gibi faktörlere dayalı olarak farklı iletişim senaryoları için en iyi yaklaşımı belirlemektir.