Socio-economic analysis of increased ev charging loads on LMP and DLMPs
Artan EA şarj yüklerinin LMP'ler ve DLMP üzerindeki sosyo-ekonomik analizi
- Tez No: 898315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKTÜRK POYRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Elektrikli araçların (EA) artan adaptasyonu, geleneksel elektrik piyasalarına zaman-değişkenliğinde büyük ölçüde elektrik enerjisi talebi ekleyerek karmaşıklık katmaktadır. Bu tez, EA şarj yükünün bölgesel marjinal fiyatlandırma (BMF) ve dağıtım bölgesel marjinal fiyatlandırma (DBMF) üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, zaman değişkenliğinde EA şarjının LMP üzerindeki etkilerini analiz etmek için ekonomik yük dağıtım modeli kullanılmıştır. Senaryolar, EA'ların mekansal dağılımını dikkate alarak, EA şarj istasyonlarının stratejik yerleştirilmesinin son kullanıcılar üzerindeki ekonomik etkileri azaltabileceğini ortaya koymaktadır. İkinci bölümde, düzensiz EA şarjının DLMP'ler üzerindeki etkileri, modifiye edilmiş IEEE 34-bus sistemi üzerinde çok dönemli alternatif akım (AC) optimal güç akışı analizi ile incelenmiştir. Sonuçlar, DLMP'lerin en çok pik saatlerde etkilendiğini, AC şarjının daha ekonomik olduğunu ve batarya ile entegre olduğunda sosyal refahı artırdığını göstermektedir. Bu tez, elektrikli ulaşıma geçişi yönetmede politika yapıcılar ve paydaşlar için şebeke güvenilirliğini ve ekonomik verimliliği hedefleyen stratejik EA entegrasyonu ve şarj altyapısı optimizasyonu konularında değerli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing adoption of electric vehicles (EVs) introduces significant time-variant electrical energy demand, adding complexity to traditional electricity markets. This thesis explores the impacts of EV charging load on locational marginal pricing (LMP) and distribution locational marginal pricing (DLMP). In the first part of the study, an economic dispatch model is used to analyze the effects of time-variant EV charging load on LMP within the IEEE 39-bus system. Scenarios consider the spatial distribution of EVs, revealing that strategic placement of EV charging stations can mitigate economic impacts on end-users. The second part examines the effects of uncoordinated EV charging on DLMPs through a multi-period alternating current (AC) optimal power flow analysis on a modified IEEE 34-bus system. Results show that DLMPs are most affected during peak hours, with AC charging proving more economical; moreover, battery integration can enhance social welfare. This thesis provides valuable insights for policymakers and stakeholders in managing the transition to electrified transportation, ensuring grid reliability and economic efficiency through strategic EV integration and optimized charging infrastructure.