Kontrast antrenman metodunun yıldız kız basketbolcularda çeviklik performansına etkisi
The effect of contrast training method on agility performance in star female basketball players
- Tez No: 898316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ALP, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırmanın amacı, kontrast antrenman metodunun yıldız kız basketbolcularda çeviklik performansına etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya Isparta Belediyesi Spor Kulübünde lisanslı olarak oynayan 24 yıldız kız basketbolcu“Veli Bilgilendirme ve İzin Formu”alınarak katıldı. Basketbolcular rasgele yöntemle kontrol grubu (KG, n=12) ve kontrast antrenman grubu (KAG, n=12) olarak iki gruba ayrıldı. KG rutin basketbol antrenmanına devam ederken; KAG' na ek olarak Tablo 3.3.1' de belirtilen kontrast antrenmanlar uygulandı. Gruplardan 1. hafta (ön test) ve 8. hafta (son test) planlı yön değiştirme için Illionis testi ve reaktif çeviklik testi verileri alındı. Verilerin istatistiksel analizinde grupların ön ve son test sonuçlarındaki değerlerde oluşan değişiklikler için“Eşleştirilmiş t testi”, gruplar arası farklılıklar için“Bağımsız Gruplarda t Testi”uygulandı. Anlamlılık düzeyi "p0,05); KAG'nda farka rastlandı (p0,05). Sonuç olarak; fiziksel, teknik, algısal ve karar verme becerilerini kapsayan yön değiştirmeler olarak tanımlanan çeviklik özelliğinin optimum seviyeye gelmesi için, çok yönlü hareketlerin fazlasıyla uygulandığı basketbol branşında hazırlık ve sezon içi antrenmanlarda kontrast antrenman metotlarının uygun şiddetlerle uygulanması önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the contrast training method on agility performance in star female basketball players. 24 star female basketball players, who play under license in Isparta Municipality Sports Club, participated in the research by obtaining the“Parent Information and Permission Form”. Basketball players were randomly divided into two groups: control group (CG, n=12) and contrast training group (CTG, n=12). While CG continues his routine basketball training; In addition to CTG, contrast training was applied as shown in Table 3.3.1. Illinois test and reactive agility test data for planned direction change were taken from the groups in the 1st week (pretest) and 8th week (posttest). In the statistical analysis of the data,“Paired t-test”was applied for the changes in the values in the pre- and post-test results of the groups, and“Independent Groups t-Test”was applied for the differences between the groups. The significance level was accepted as "p0.05); A difference was found in CTG (p0.05). In conclusion; It is thought that it is important to apply contrast training methods with appropriate intensities in preparation and in-season training in the basketball branch, where multi-directional movements are widely applied, in order to reach the optimum level of agility, which is defined as changes in direction involving physical, technical, perceptual and decision-making skills.