Ardahan ili ve ilçelerinin şebeke sularının kalitesinin araştırılması
Investigation of the quality of network water in Ardahan province and districts
  1. Tez No: 898325
  2. Yazar: BURHAN ÇAYDAŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP AKKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada Ardahan merkez ve ilçelerinin içme suyu olarak şebekelere verilen farklı kaynakların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan analizleri yapılarak tüketime uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2023 yılı mayıs ve ekim aylarında Ardahan merkez ve ilçelerine içme suyu olarak şehir şebekelerine verilen kaynak sularından su numuneleri toplanmıştır. İçme suyu parametreleri; mikrobiyal, pH, iletkenlik, nitrit, nitrat, mangan, klor, kalsiyum, magnezyum, florür, bakır, nikel, krom, demir, sülfat, brom, kurşun, sodyum ve potasyum değerleri analiz edilmiştir. Bu analizler TS 266 ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Mikrobiyal (koliform bakteri) analiz sonucunda, Ardahan ve tüm ilçelerin (Posof merkez ve Ardahan Kaptanpaşa mahallesi Ekim ayı hariç) koliform değerlerinin TS 266 ve DSÖ kriterlerine uygun olmadığı tespit edilmiştir. Çoğu numunelerde de kurşun değerinin TS 266 değerinin altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different water sources supplied to the networks as drinking water in Ardahan center and districts. The resources were analyzed physically, chemically and microbiologically to determine whether they were suitable for consumption. For this purpose, water samples were collected from the spring water supplied to the city networks as drinking water to Ardahan centre and districts in May and October 2023.. Drinking water parameters; Microbial, pH, Conductivity, nitrite, nitrate, manganese, chlorine, calcium, magnesium, fluoride, copper, nickel, chromium, iron, sulfate, bromine, lead, sodium and potassium values were analyzed. These analyzes were evaluated according to TS 266 and World Health Organization (WHO) criteria. As a result of microbial (coliform bacteria) analysis, it was determined that the coliform values of Ardahan city and its all districts (Posof center and Ardahan Kaptanpaşa mah. except October) did not comply with TS 266 and WHO criteria. It was determined that the lead value in most samples was below the TS 266 value.