Monosodyum glutamatın yavru sıçan bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkisi ve muhtemel etkilerinin Lactobacillus delbrueckii Subsp. Bulgaricus ile sağaltımı
Effects of monosodium glutamate on intestinal microbiota of rat pups and treatment of possible effects with Lactobacillus delbrueckii Subsp. Bulgaricus
- Tez No: 898372
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yaygın kullanıma sahip lezzet verici bir gıda katkı maddesi olan monosodyum glutamat (MSG) gıda otoriteleri tarafından güvenli kabul edilmekle birlikte patofizyolojik ve toksikolojik etkileri ile bağırsak mikrobiyotasını değiştirebilmektedir. Bu nedenle, monosodyum glutamatın yavru sıçan bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkilerinin ve Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus'un bu etkiler üzerindeki düzenleyici potansiyelinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada altı haftalık sekiz dişi ve sekiz erkek sıçandan oluşan dört grup bulunmaktadır. İlk grup kontrol grubu olup, ikinci gruba MSG (30 mg/kg/gün), üçüncü gruba Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (LB/107 kob/gün), dördüncü gruba MSG (30 mg/kg/gün) ve LB (107 kob/gün) ile müdahale edilmiştir. Müdahaleler içme suyuna ilave edilerek yapılmıştır. Uygun bakım koşullarında on iki haftalık müdahale boyunca sıçanların haftalık olarak vücut ağırlığı ve su tüketimi verileri ile dışkı örnekleri toplanmıştır. Dışkı örneklerinden DNA izolasyonu yapıldıktan sonra yeni nesil dizileme yöntemi yardımıyla taksonomik sınıfların tespiti sonucu dışkı mikrobiyota kompozisyonu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Monosodium glutamate (MSG), a widely used flavouring food additive, is considered safe by food authorities. However, it can alter the intestinal microbiota with its pathophysiological and toxicological effects. MSG in processed foods can affect the intestinal microbiota with pathophysiological and toxicological effects. Therefore, this study aimed to investigate the effects of monosodium glutamate on the intestinal microbiota of rat pups and the regulatory potential of L. bulgaricus on these effects. The study had four groups of eight female and eight male rats aged six weeks. The first group was the control group; the second group received MSG (30 mg/kg/day), the third group received L. bulgaricus (LB/107 cfu/day), and the fourth group received MSG (30 mg/kg/day) and LB (107 cfu/day). MSG and LB were added to drinking water. Body weight, water consumption data, and faecal samples were collected weekly throughout the twelve-week intervention period under appropriate care conditions. After DNA isolation from faecal samples, the faecal microbiota composition of taxonomic units was determined using the next-generation sequencing method.