Asi Nehri (Hatay) ve çerçevesinde yayılış gösteren miksomisetlerin morfolojik yöntemlerle belirlenmesi
Determination of the morphological characteristics of myxomycetes distributed in the Asi River (Hatay) and its surroundings
  1. Tez No: 898371
  2. Yazar: SABİT NARİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 2020-2024 yılları arasında, Asi Nehri (Hatay) ve çevresinde 10 farklı lokasyondan alınan örneklerden hazırlanmıştır. Toplanan örnekler çeşitli yaprak, ağaç kabuğu, çürümüş bitki artıkları ve otobur hayvan gübresinden alınmıştır. Toplanan materyaller üzerinde nem odası tekniğiyle Miksomiset sporoforları geliştirilmiştir. Ayrıca gerçekleştirilen arazi çalışmalarında doğal ortamında gelişmiş olan Miksomisetler de toplanmıştır. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucunda elde edilen örneklerden 2 sınıf, 6 takım, 8 aile, 14 cinse ait toplam 28 tür tespit edilmiştir. Bunlardan 1 tanesi Türkiye için yeni cins kaydı (Calonema Morgan), 2 tanesi Türkiye için yeni tür kaydıdır (Calonema gansuense B. Zhang & Yu Li ve Perichaena luteola (Kowalski) Gilert).
Özet (Çeviri)
This study was conducted using samples collected between 2020 and 2024 from 10 different locations around the Asi River (Hatay) and its surrounding areas. The samples were obtained from various substrates, including leaves, tree bark, decayed plant debris, and herbivore manure. The collected materials were used to cultivate myxomycete sporophores through the moist chamber technique. Additionally, myxomycetes that developed in their natural habitats were also collected during field studies. As a result of the comprehensive fieldwork and laboratory analyses, a total of 28 species were identified from the collected samples, representing 2 classes, 6 orders, 8 families, and 14 genera. Notably, one genus (Calonema Morgan) and two species (Calonema gansuense B. Zhang & Yu Li and Perichaena luteola (Kowalski) Gilert) were recorded as new to the mycobiota of Turkey.