Computational case study of the effects of facades on flow motion around a tall building
Yüksek bina çevresindeki akış hareketi üzerinde yüzlerin etkilerinin hesaplamalı durum çalışması
  1. Tez No: 898378
  2. Yazar: KARIM FAKIH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHDI TABATABAEIMALAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma rüzgarın benzersiz bir cephe tasarımı olan tipik bir yüksek bina modeli üzerindeki etkisini araştırıyor. Commonwealth Danışmanlık Havacılık Konseyi (CAARC) 182,9 metre yükseklikte, 45,7 metre genişlikte ve 30,5 metre derinlikte bir bina modeli yaratmıştır. Çalışmada rüzgar hızındaki değişiklikler, cephe yönleri ve cephe ve yapının arasındaki mesafeler de dahil olmak üzere 65 farklı durum incelenmiştir. Binanın yaşam koşullarını iyileştirmek için kapsamlı veri toplandı. Doğruyu doğrulamak için, elde edilen çekim koeficient (CD) değerleri daha önceki deneysel ve sayısal araştırmalarla karşılaştırıldı. Bilgisayarlı sıvı dinamiklerini (CFD) kullanarak, araştırma farklı rüzgar hızı ve cephe şekilleri dikkate alarak yapının etrafındaki çekim gücü, hız ve basınç dağılımını değerlendirdi. Bulgular, rüzgar hızı ve cephe şeklinin binanın çekim gücü üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Rüzgar hızı 1 ila 5 m/s arasında yükseldiğinde çekim gücü önemli ölçüde genişler. Ayrıca, cephelerin açısı yapıda uygulanan kuvvetin etkisinde önemli bir rol oynar. Bu çalışma, pasif akış yönetimi yöntemlerini kullanmak amacıyla rüzgar etkilerini yönetmek, binaların hava durumunu azaltmak, rüzgâr yükünü düşürmek, doğal havalandırmayı iyileştirmek, enerji tasarrufu sağlamak ve binaların tasarımcılarına kapsamlı sayısal modeller sunmak.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of wind on a typical tall building model with a unique facade design. The Commonwealth Advisory Aeronautical Council (CAARC) created the building model, which measures 182.9 meters in height, 45.7 meters in width, and 30.5 meters in depth. The study examines 65 various situations, including variations in wind speeds, facade orientations, and distances between the facades and the structure. Extensive data has been gathered to improve living conditions in the building. To verify accuracy, the resultant drag coefficient (CD) values were compared to earlier experimental and numerical investigations. Using computational fluid dynamics (CFD), the research assessed drag force, velocity, and pressure distribution around the structure, taking into account varied wind speeds and facade shapes. The findings show that both wind speed and facade shape have a substantial impact on the building's drag force. Drag force expands significantly when wind speed climbs from 1 to 5 m/s. Furthermore, the angle of the facades plays an important function in influencing the force applied to the structure. This study intends to use passive flow management methods to manage wind effects, reduce building weathering, reduce wind loads, improve natural ventilation, save energy, and provide building designers with a comprehensive set of numerical models.