Byung Chul Han düşüncesinde toplum tipolojileri
Social typologies in the thought of Byung Chul Han
  1. Tez No: 898379
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM BİLGİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÜLVİ ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyolojinin kuruluşundan bu yana öncü isimlerin toplumu anlamada kullandıkları toplum tipolojilerini ele almak, değişen dünya düzeniyle birlikte düşünürlerin ortaya koydukları tipolojilere dair tanımlamaları anlamaktır. Geçen yüzyıllar içerisinde topluma dair tanımlamaların değişmesi aynı zamanda bizlere, topluma dair bir gelecek perspektifi de sunmaktadır. Sosyologlar, içinde bulundukları toplumları anlamak için belirledikleri farklı kategorilerle, değişik kriterleri temel alarak kendi kuramlarını oluştururlar. Bu bağlamda Ferdinand Tönnies 'in 'cemaat ve cemiyet' tipolojisi, Auguste Comte 'un 'üç hal yasası', Emile Durkheim'in 'organik ve mekanik' toplum sınıflandırması bu tür çabalarının ürünü olarak kabul edilmektedir. Yaşadığımız dönemdeki birtakım değişimler yeni toplum tanımlamalarını da beraberinde getirmiştir. Günümüzde bu tipolojileri etkileyici bir şekilde ifade eden düşünürlerden biri de Byung-Chul Handır. Bu çerçevede 21. yüzyıl için önemli değerlendirmeler de bulunan Güney Koreli kültür ve toplum kuramcısı Han, toplum tipolojilerinden yola çıkarak bir takım değerlendirmeler yapmıştır. Toplumun yaşadığı dönüşümleri kendi kavramlarıyla ele alması çalışmamızın temelini oluşturmaktadır. Çalışmamızda Byung-Chul Han'ın Şeffaflık Toplumu, Yorgunluk Toplumu ve Palyatif Toplum adlı eserlerinde üzerinde durduğu toplum tipolojileri analiz edilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the typologies of society used by pioneering figures in sociology since its inception and to understand their definitions regarding these typologies in conjunction with the changing world order. The evolution of societal definitions over the past centuries also offers us a perspective on the future of society. Sociologists develop their theories by establishing different categories and basing their theories on various criteria to understand the societies they are in. In this context, Ferdinand Tönnies' typology of 'community and society', Auguste Comte's 'law of three stages', and Emile Durkheim's classification of 'organic and mechanical' societies are considered products of such efforts. Some changes in our current period have also brought about new societal definitions. One of the thinkers who express these typologies impressively in today's context is Byung-Chul Han. In this regard, Han, a South Korean cultural and social theorist making important evaluations for the 21st century, has made some assessments based on societal typologies. His analysis of societal transformations through his concepts forms the basis of our study. In our study, we attempt to analyze the societal typologies emphasized by Byung-Chul Han in his works The Transparency Society, The Burnout Society, and The Palliative Society.