Drosophila Melanogaster'de kaygı benzeri davranışa neden olan genetik elementlerin genom boyu ilişkilendirme çalışması ile saptanması
Determination of the genetic elements underlining anxiety-like behavior in Drosophila Melanogaster by genome wide association study
  1. Tez No: 898393
  2. Yazar: BAŞAK ULAY MEMİLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİ DENİZ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Drosophila melanogaster'de kaygı benzeri davranışa neden olan genetik varyantların genom boyu ilişkilendirme çalışmasıyla (GWAS) ortaya konulması ve genlerin insan homolojisi bakımından incelenmesi bu tezin ana hedefidir. Bu tez anksiyete bozukluğunun karmaşık genetiğine ilişkin, genetik arka planın aydınlatılması amacıyla yapılan kapsamlı bir bilimsel çalışmadır. Yüz bir“Drosophila Genetik Referans Paneli”(DGRP) soyu, tez kapsamında gerçekleştirilen deneylerde kullanılmıştır. Drosophila melanogaster'de anksiyete benzeri davranışı tespit etmek için açık alan testi kullanılmış ve on dakikalık kayıtlar alınmıştır. Tez kapsamında, merkezden ortalama uzaklık, toplam alınan yol ve toplam hareketlilik oranı olmak üzere üç fenotipik ölçüme odaklanılmıştır. Özellikle, literatürde anksiyete benzeri davranış ile yakından ilişkilendirilen merkezden uzakta olma ve duvarı takip etme davranışı (wall following) tezin odak fenotipidir.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this thesis is to identify genetic variants associated with anxiety-like behavior in Drosophila melanogaster through a genome-wide association study (GWAS) and to investigate the human homology of these genes. This thesis is a comprehensive scientific study aimed at elucidating the intricate genetic background of anxiety disorder. One hundred and one“Drosophila Genetic Reference Panel”(DGRP) lines were utilized in the experiments conducted as part of this thesis. An open field test was used to assess anxiety-like behavior in Drosophila melanogaster, and ten-minute recordings were obtained. In the contect of the thesis, three phenotypic measures were focused; average distance from the center, total distance travelled and total mobility ratio. The primary phenotypic focus of this thesis is on, center avoidance and wall-following behaviors, which are commonly associated with anxiety in the literature.