Kronik bel ağrılı kişilerde ağrı öz yeterliliği ile duyusal, algısal ve motor beceriler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between pain self-efficacy and sensory, perceptual, and motor skills in individuals with chronic low back pain
- Tez No: 898414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları içerisinde en yaygın görülenlerinden biri olan kronik bel ağrısı (KBA) dünya çapında engelliliğin önde gelen nedenlerinden biri olup, biyopsikososyal pek çok faktörle olan ilişkisinden dolayı çok boyutlu olarak ele alınması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, KBA olan bireylerde ağrı öz yeterlilik düzeyi ile duyusal, algısal ve motor beceriler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kesitsel olarak yürüttüğümüz araştırmamıza 44'ü KBA yakınması olan ve 44'ü de sağlıklı olmak üzere 88 katılımcı dahil edildi. Katılımcıların sahip olduğu KBA şiddetleri Görsel Analog Skalası (GAS), ağrı öz yeterlilik düzeyleri Ağrı Öz-yeterlilik Anketi (AÖA), 30°, 45° ve 60° gövde fleksiyon propriosepsiyon ölçümleri G-Pro telefon uygulaması, depresyon düzeyleri Beck Depresyon Envanteri (BDE), ağrıya yönelik duygu ve düşünceleri Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ), lumbal bölge ve alt ekstremite esneklikleri Otur Uzan Testi (OUT) ve dinamik denge becerileri Çok Yönlü Fonksiyonel Uzanma Testi (ÇYFUT) kullanılarak değerlendirildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda KBA olan grubun 30°, 45 ve 60°' lerde lumbal fleksiyon proprioseptif hata, BDE ve AFÖ puanı ise anlamlı olarak daha yüksekken (p0.05).
Özet (Çeviri)
Chronic low back pain (CLBP), one of the most common musculoskeletal disorders, is a leading cause of disability worldwide. Due to its association with various biopsychosocial factors, it needs to be addressed multidimensionally. The aim of this study is to examine the relationship between pain self-efficacy levels and sensory, perceptual, and motor skills in individuals with CLBP. Our cross-sectional study included 88 participants, 44 with CLBP complaints and 44 healthy individuals. The severity of CLBP in participants was evaluated using the Visual Analog Scale (VAS), pain self-efficacy levels with the Pain Self-Efficacy Questionnaire (PSEQ), lumbar flexion proprioception measurements at 30°, 45°, and 60° using the G-Pro phone application, depression levels with the Beck Depression Inventory (BDI), pain-related thoughts and feelings with the Pain Catastrophizing Scale (PCS), lumbar region and lower extremity flexibility with the Sit and Reach Test (SRT), and dynamic balance skills with the Multidirectional Functional Reach Test (MDFRT). In intergroup comparisons, the CLBP group showed significantly higher lumbar flexion proprioceptive error at 30°, 45°, and 60°, as well as higher BDI and PCS scores (p0.05).