Sivrisinek balığı (Gambusia Holbrooki)'nın yerli Dişlisazancık türleri üzerindeki etkisi: Taksonomik ve tehlike kategorileri bağlamında fonksiyonel cevabın kullanımı
The impact of mosquitofish (Gambusia Holbrooki) on native killifishes; Teh use of functional response in the context of taxonomy and threat categories
- Tez No: 898421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARAN YOĞURTÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
1920-1930'lu yıllarda sıtmayı bitirmek amacıyla Amerika'dan dünyaya yayılan ve günümüzde ülkemizdeki iç suların neredeyse her noktasında rastlamanın mümkün olduğu istilacı tür olan Doğu Sivrisinek Balığı (Gambusia Holbrooki), yerli balık türlerimiz ile aynı diyete sahiptir. Hem diyet koşullarının aynı olması, hem de yerli türlerimizin yumurta/larvaları üzerinden beslenmesi gibi agresif bir beslenme politikasına sahip oluşları yerel türlerimizi tehdit etmekte hatta bazı noktalarda türlerde yok olmaya varabilen tehlikelere yol açmaktadır.(1) Bu sebeple Doğu Sivrisinek Balığının tehlike potansiyeli ve tehdit ettiği yerel türlerimiz fonksiyonel cevap deney düzeneklerinde test edilecektir, elde edilen sonuçlar çeşitli istatistik programları yardımıyla sayısal verilere dönüştürülerek kıyaslanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mosquitofish (Gambusia holbrooki), an invasive species that spread from America to the world in the 1920s and 1930s to eradicate malaria, can now be found in nearly all freshwater bodies across our country. This species shares the same diet as our native fish species. Due to their aggressive feeding behavior, which includes consuming the eggs and larvae of native species, they pose a significant threat to local fish populations, even leading to the extinction of some species in certain areas. For this reason, the threat potential of the Eastern Mosquitofish and the local species it endangers will be tested in functional response experiments. The results obtained will be converted into numerical data using various statistical programs and will be compared accordingly.