Farklı deney sistemlerinde sodyum hipokloritin sivrisinek balığı (Gambusia holbrooki) akut toksisitesi
Acute toxicity of sodium hypochlorite in mosquitofish (Gambusia holbrooki) in different experimental systems
  1. Tez No: 923253
  2. Yazar: KAMİLE KÖKVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UTKU GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gambusia holbrooki (Sivrisinek balığı), Trakya bölgesi iç sularında yaygın olarak bulunan ve biyolojik mücadele aracı olarak kullanılan bir balık türüdür. Tez konusu olan Sodyum hipoklorit evsel, sağlık, hijyen amacıyla büyük miktarlarda kullanılan bir kimyasal olup özellikle COVID-19 pandemisinde tüm dünyada yaygın şekilde kullanılmıştır. Tez konusu farklı deney sistemlerinde (statik, yenilemeli ve flow) Sodyum hipoklorit'in Gambusia holbrooki (Sivrisinek balığı) sucul akut toksisitesinin belirlemek, akut toksik etki değerlerinin farklı deney sistemlerinde nasıl değiştiğini ortaya koymaktadır. Aynı koşullardaki farklı sucul akut deney sistemlerinde elde deilen LC50 değeri statik deney sistemi için 0,804 ppm, yenilemeli deney sistemi için 0,342 ppm ve flow deney sistemi için 0,404 ppm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gambusia holbrooki (Mosquito fish) is a fish species commonly found in the inland waters of the Thrace region and used as a biological control tool. Sodium hypochlorite, which is the subject of the thesis, is a chemical used in large quantities for domestic, health and hygiene purposes, and it has been widely used in mass scale all over the world, especially during the COVID-19 pandemic. The subject of the thesis is to determine the acute toxicity of sodium hypochlorite in Gambusia holbrooki (Mosquito fish) in different experimental systems (static, regenerative and flow), and reveals how the acute toxic effect values change in different experimental systems. The LC50 value obtained in different acute test systems under the same conditions was determined as 0.804 ppm for the static test system, 0.342 ppm for the regenerative test system and 0.404 ppm for the flow test system.