5. sınıf öğrencilerinin FeTeMM mesleklerine yönelik ilgilerinin, mühendislik bilgilerinin ve mühendis algılarının elektrik devre elemanları ünitesindeki FeTeMM eğitimi sürecinde incelenmesi
Investigation of 5th grade students' interest in STEM professions, engineering knowledge and engineer perceptions through STEM education in electrical circuit elements unit
- Tez No: 898439
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AYDIN GÜNBATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, 5. sınıf öğrencileri ile FeTeMM eğitimi kapsamında Elektrik Devre Elemanları ünitesinde gerçekleştirilen doğrudan ve dolaylı mühendislik vurgulu etkinliklerin öğrencilerin mühendislik bilgi düzeylerine, FeTeMM mesleklerine yönelik ilgilerine ve mühendislik anlayışlarına etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma yöntem araştırma desenlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ulaşılabilir evreni olarak Van ili Tuşba ilçesinde yer alan 5. sınıf öğrencileri, örneklemi ise Van ili, Tuşba ilçesinde yer alan bir devlet okulunda üç farklı şubede öğrenim gören 5. sınıf öğrencileridir. Bu örneklem ile aynı zamanda nitel veriler de toplanmıştır. Belirlenmiş olan şubelerden birine sadece FeTeMM etkinlikleri (FeTeMM Etkinlik), birine FeTeMM etkinliklerinin yanı sıra mühendisliğe yönelik videolar (FeTeMM Etkinlik + Video) ve diğerine ise FeTeMM etkinlikleri, mühendisliğe yönelik videolar ve mühendisler ile söyleşiler (FeTeMM Tüm) uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Mühendislik Bilgi Düzeyi Ölçeği, Mühendis Çiz Ölçeği ve FeTeMM Kariyer İlgi Anketi kullanılmıştır. Araştırma neticesinde tüm şubelerde gerçekleştirilen eğitimler sonrasında ön test ve son test puanları arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Bu durum doğrudan ve dolaylı olarak yapılan mühendislik vurgulu etkinliklerin öğrencilerin mühendislik bilgisinde etki yaratmadığına işaret etmektedir. FeTeMM mesleklerine yönelik ilgiye yönelik bulgularda ise FeTeMM Tüm şubesinde Matematik boyutu hariç ölçme aracının Fen, Teknoloji ve Mühendislik boyutlarında ve ölçme aracının toplam puanında öğrencilerin ön-test ve son-test puanları arasında son-test lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşmuştur. Nitekim bu farklılıkların temel kaynağının FeTeMM etkinlikleri ve izletilen videoların yanı sıra özellikle mühendislerle gerçekleştirilen söyleşilerin olduğu söylenebilir. Son olarak üç şubede gerçekleştirilen ön ve son çizimler incelendiğinde FeTeMM etkinlik + Video ve FeTeMM Tüm şubelerinde kadın mühendis sayısında artış olduğu görülmektedir. Bu durumun öğretim sürecinin videolarla desteklenmiş olması ve öğretim ortamına gelen mühendislerin kadın olmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Yani doğrudan yapılan kadın mühendis vurgusunun öğrencilerin çizimlerine yansıdığı düşünülmektedir. Bu çalışma neticesinde ortaya konulmuş olan sonuçların doğrudan ve dolaylı yaklaşımla gerçekleştirilecek FeTeMM eğitimlerinin niteliklerinin artırılmasına olanak sağlayacağı düşünülmektdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of the activities emphasizing explicit and implicit engineering on students' engineering knowledge levels, their interests in STEM professions, and their understanding of engineering in the Electrical Circuit Elements unit within the scope of STEM education with 5th grade students. For this purpose, intervention design, one of the mixed method research designs, was used in the study. In the quantitative dimension of the study, 5th grade students in Tuşba district of Van province were determined as the accessible sample. The sample of the study was 5th grade students studying in three different branches in a public school located in Tuşba district of Van province. Qualitative data were also collected with this sample. In one of the classes, only STEM activities (STEM Activity), in one class STEM activities and engineering videos (STEM Activity + Video) and in one class STEM activities, engineering videos and meetings with engineers (STEM All) were implemented. Engineering Knowledge Level Scale, Draw an Engineer Scale and STEM Career Interest Questionnaire were used as data collection tools. As a result of the research, there was no statistical difference between the pre-test and post-test scores after the education in all classes. This indicates that activities emphasizing engineering both explicitly and implicitly did not have an impact on students' engineering knowledge. In the findings regarding interest in STEM professions, there was a statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the students in the Science, Technology and Engineering dimensions of the measurement tool, except for the Mathematics dimension, and in the total score of the measurement tool in favor of the post-test. As a matter of fact, the main source of these differences can be said to be the STEM activities and the videos shown as well as the interviews with engineers. Finally, when the pre-drawings and post-drawings in the three classes are analyzed, it is seen that there is an increase in the number of female engineers in STEM activity + Video and STEM All classes. This is thought to be due to the fact that the education process was supported by videos and the engineers who came to the teaching environment were women. In other words, it is thought that the direct emphasis on female engineers is reflected in the students' drawings. It is thought that the results of this study will enable to increase the qualifications of STEM education with explicit and implicit approaches.