Kış sporları ile ilgilenen sporcuların sakatlanma kaygı düzeyleri ile zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between injury anxiety levels and mental toughness levels of athletes engaged in winter sports
- Tez No: 898438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, kış sporları ile ilgilenen sporcuların sakatlanma kaygı düzeyleri ile sahip oldukları sporda zihinsel dayanıklılık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmış olup, çalışmanın evrenini kış sporları branşlarının ilgili federasyonlarındaki profesyonel sporcular oluştururken, örneklem grubunda 2023-24 sezonunda Türkiye'de faal olarak müsabakalara katılan 184 profesyonel kış sporcuları yer almaktadır. Katılımcılara Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri ile Spor Yaralanmaları Kaygı Ölçeği soruları yönetilmiştir. Katılımcıların cinsiyet türlerine göre ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanterine ilişkin bulgularda anlamlı farklılık tespit edilmiş, kadın sporcuların daha yüksek puanlara sahip oldukları saptanmıştır. Spor Yaralanmaları Kaygı Ölçeğinde ise kadın sporcuların daha çok hayal kırıklığına uğratma kaygısı taşıdıkları belirlenmiştir. Yaşça küçük ve tecrübesiz sporcuların daha çok sakatlanma korkusu ve kaygısı taşıdıklarının saptandığı araştırmada, branşlar arasında da buz sporcularının sakatlıktan daha yüksek oranda endişelendikleri tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca ciddi sakatlık geçmişi yaşayan sporcuların daha yüksek zihinsel dayanıklılık becerilerine sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak; kış sporcularında zihinsel dayanıklılık ve spor yaralanma kaygısı, cinsiyet, yaş, branş ve tecrübe gibi değişkenlere göre farklılık gösterebilmektedir. Psikolojik destek ve uygun stratejiler, sporcuların bu zorluklarla başa çıkmalarına ve performanslarını optimize etmelerine yardımcı olabilir. Bu bulgular, sporcuların hem fiziksel hem de zihinsel sağlıklarını korumaları için kapsamlı destek ve eğitim programlarına ihtiyaç duyduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the injury anxiety levels and mental toughness skills of athletes involved in winter sports. The study utilizes both the correlational survey model and the causal-comparative model. The population of the study consists of professional athletes in the relevant federations of winter sports branches, while the sample group includes 184 professional winter sports athletes who actively participated in competitions in Turkey during the 2023-24 season. Participants were administered the Mental Toughness Inventory in Sports and the Sports Injury Anxiety Scale. In the comparison of scale scores according to the gender of the participants, significant differences were found in the Mental Toughness Inventory in Sports, with female athletes having higher scores. In the Sports Injury Anxiety Scale, it was determined that female athletes had more anxiety about disappointing others. The study also found that younger and less experienced athletes had more fear and anxiety about injuries, while ice sports athletes were more concerned about injuries than those in other branches. Additionally, athletes with a history of serious injuries were found to have higher mental toughness skills. In conclusion, mental toughness and sports injury anxiety in winter athletes can vary according to variables such as gender, age, branch, and experience. Psychological support and appropriate strategies can help athletes cope with these challenges and optimize their performance. These findings indicate that athletes need comprehensive support and training programs to maintain both their physical and mental health.