Farklı metotlarla yapılan arayüz mine aşındırmalarında uygulama başarısına çapraşıklığın etkisinin 3B tarayıcılar aracılığıyla In Vitro değerlendirilmesi
In Vitro evaluation of the effect of crowding on the aplication success in interproximal enamel reduction carried out with different methods through 3D scanners
- Tez No: 898452
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ İLHAN RAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Çapraşıklığın mine arayüz aşındırma uygulama başarısına etkisinin üç boyutlu (3B) tarayıcı aracılığıyla tespiti amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada iki farklı aşındırma miktarında (0,3 mm ve 0,5 mm) aşındırılmak üzere 264 termoplastik mandibular keser diş (Frasaco GmbH, Tettnang, Almanya), aşındırma materyali özelliklerine göre yirmi dört alt gruba ayrılmıştır. Tek ve çift taraflı olmak üzere elmas disk, manuel abrazivler, motor destekli abrazivler aşındırma uygulamalarında kullanılmıştır. Termoplastik dişler aşındırma öncesi ve sonrası 3B tarayıcı aracılığıyla taranarak kaydedilmiştir. Kaydedilen 3B modeller Geomagic Kontrol X (3D Systems, Amerika Birleşik Devletleri) programı üzerinde çakıştırılarak 3B karşılaştırma analiz verileri aracılığıyla hedeflenen aşındırmaya ulaşma miktarı, aşınma miktarı ve tepe noktası bölgesi, hata miktarı ve tepe noktası bölgesi, çapraşık dişlerde yapılan aşındırmada bukkale taşma miktarı verileri her diş için raporlanmıştır. BULGULAR: Materyale göre hedeflenene ulaşma miktarları istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Yerleşime göre hedeflenene ulaşma miktarları çapraşık dişlerde yüksek olarak istatistiksel anlamlı farklılık göstermektedir (p=0,001; p0,05). Yöne göre hata miktarları çift yönlü apareylerde istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,001; p0,01).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to determine the effect of crowding on the success of interproximal enamel reduction (IPR) using a three-dimensional (3D) scanner. MATERIALS AND METHODS: In this study, 264 thermoplastic mandibular incisors (Frasaco GmbH, Tettnang, Germany) were divided into twenty-four subgroups according to the abrasive material properties, to be abraded at two different abrasion amounts (0.3 mm and 0.5 mm). Single and double-sided diamond discs, manual abrasives, and motor-assisted abrasives have been used in abrasion applications. Thermoplastic teeth were scanned and recorded using a 3D scanner before and after IPR. The recorded 3D models were superimposed on the Geomagic Control X. RESULTS: The amount of achieving the planned IPR does not show a statistically significant difference depending on the material (p>0.05). The amount of reaching the planned IPR according to the placement shows a statistically significant difference, which is higher in crowded teeth (p=0.001; p0.05). Error amounts according to one-sided/double-sided were found to be statistically significantly higher in double-sided appliances (p=0.001; p0.01).