Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezi ile spor kulübünde eğitim gören otizmli çocukların gelişimlerinin incelenmesi
Examination of the development of children with autism who are educated in special education and rehabilitation centers and sports clubs
  1. Tez No: 898460
  2. Yazar: GÖKSEL OKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmanın amacı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ile Otizm Spor Kulüplerinde eğitim gören otizmli çocukların eğitimindeki gelişimlerini fiziksel duygusal, okul ile ilgili ve sosyal alanda ÇİYKÖ'ye göre belirlemektir. Araştırma düzenli olarak eğitime devam eden Özel Eğitim Merkezlerinden tanısı ve yaş grubu aynı olan 6 OSB'li çocuk ile Spor Kulüplerinde düzenli eğitim gören tanısı ve yaş grubu aynı olan 6 OSB'li çocuk katılımıyla yapılmıştır. Ayrıca araştırmaya veli gözlem formu, uzman eğitimci formu ile spor eğitmen görüşme formu da eklenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak ÇİYKÖ kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Velilere Demografik Bilgi Formu yaptırılmıştır. Demografik Bilgi Formunda velilerin yaş, medeni durumları, gelir düzeyleri, çocuklarının yaşları, eğitim gördükleri kurumlar, eğitim süreleri ile ilgili bilgiler incelenmiştir. Araştırma çalışmasında Özel Eğitim Merkezlerinde ve Spor Kulübünde eğitim gören otizmli iki çocuk grubuna ÇİYKÖ ile eğitim öncesi ön test, eğitim ortası (8hafta) ve eğitim sonrası (16 hafta) son test uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre Spor Kulübüne giden otizmli çocukların yaşam kalitelerine eğitim katkısı daha fazla olduğu belirlenmiştir. ÇİYKÖ analiz kısmına bakıldığında Spor Kulübüne giden otizmli çocukların Fiziksel İşlevsellik, Duygusal İşlevsellik ile Okul ile İlgili Sorunlar maddelerinin Özel Eğitim Merkezlerinde eğitim gören otizmli çocuklardan daha iyi olduğu ve anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Benzer şekilde sosyal işlevsellik kısmı da Özel Eğitim merkezinde eğitim gören çocuklarda iyi olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın ortasında (8 hafta) her iki grupta da anlamlı bir değişim gözlemlenmemiştir. Otizmli çocukların yoğunlaştırılmış ve uzun süreli bir eğitime ihtiyaç duyduğu sonucu düşünülmüştür. Velilerin görüşlerine bakıldığında sporun OSB'li çocukların eğitiminde önemli bir yere sahip olduğu söylenilebilir. Sonuç olarak spor eğitimi alan otizmli çocukların bazı fiziksel özelliklerini geliştirdiği ve bazı davranış problemlerini azalttığı tespit edilmiştir. Özel eğitim merkezlerinde yeterince fiziksel aktivite ve egzersiz eğitimi verilmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the educational development of autistic children studying in Special Education Centers and Autism Sports Clubs according to the PedsQo scale in physical, emotional, school-related and social areas. The research was conducted with the participation of 6 ASD children with the same diagnosis and age group from Special EducationCenters who attend regular education, and 6 ASD children with the same diagnosis and age group who receive regular education in Sports Clubs. In addition, a parent observation form, expert educator form and sports instructor interview form were also added to the research. In the study, data were analyzed using the PedsQL scale as a data collection tool. Parents were given a Demographic Information Form. In the Demographic Information Form, information about the parents' age, marital status, income level, age of their children, institutions where they received education, and duration of education were examined. In the research study, a pre-test, mid-training (8 weeks) and post-training (16 weeks) post-test were administered using the PedsQL scale to two groups of children with autism who were educated in Special Education and Centers and a Sports Club. According to the research findings, it has been determined that education contributes more to the quality of life of children with autism who attend the Sports Club. When looking at the PedsQL scale analysis section, it was observed that the Physical Functioning, Emotional Functioning and School Related Problems items of autistic children attending the Sports Club were better than the autistic children studying in Special Education Centers, and significant differences were observed. Similarly, it has been observed that social functionality is good in children receiving education at the Special Education centre. At the middle of the study (8 weeks), no significant change was observed in either group. It was thought that children with autism needed intensive and long-term education. Considering the opinions of parents, it can be said that sports have an important place in the education of children with ASD.As a result, it has been determined that children with autism who receive sports training improve some of their physical characteristics and reduce some behavioral problems.