Orta öğretim öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının incelenmesi
Examination of secondary school students' motivations to play digital games and participate in physical activity
  1. Tez No: 970854
  2. Yazar: ÇAĞATAY CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Eğitim ve Öğretim, Sports, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada orta öğretim öğrencilerinin dijital oyun oynama motivasyonları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 2024-2025 eğitim-öğretim yılındaki 280 kadın, 247 erkek orta öğretim öğrencisi katılmıştır. Bu araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması Google Formlar aracılığıyla 3 farklı veri toplama aracından faydalanılmıştır. Birincisinde; orta öğretim öğrencilerinin demografik özellikleri (cinsiyet, yaş, sınıf, okul türü, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, aile gelir düzeyi, spor yapma durumu, spor branşı) değişkenlerinin tespiti için araştırmacı tarafından geliştirilen 9 soruluk“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. İkincisinde; dijital oyun oynama motivasyonları belirlemek amacıyla, Demir ve Hazar [33] tarafından geliştirilen“Dijital Oyun Oynama Motivasyonu Ölçeği”kullanılmıştır. Üçüncüsünde ise Öğrencilerin fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarını ölçmek amacıyla Tekkurşun ve Cicioğlu [95] tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği (FAKMÖ)”kullanılmıştır. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağım göstermesi sebebiyle parametrik testlerler (t testi ve ANOVA testi) uygulanmıştır. Araştırma analizleri sonucunda, Orta Öğretim öğrencilerinin cinsiyet değişkenine göre, aktif spor yapma değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklara rastlanmıştır. Yaş, sınıf düzeyi, orta öğretim türü, anne ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farlılıklara rastlanmıştır. Aile gelir düzeyi ile ise anlamlı bir farklılığa rastlanamıştır.
Özet (Çeviri)
This his study aims to determine the digital game playing motivations and physical activity participation motivations of high school students. A total of 280 female and 247 male high school students participated in the study during the 2024–2025 academic year. The research was conducted using a survey method. Data were collected through Google Forms using three different data collection tools. First, a“Personal Information Form”consisting of 9 questions developed by the researcher was used to identify students' demographic characteristics (gender, age, grade level, type of school, mother's education level, father's education level, family income level, status of doing sports, and type of sport). Second, the“Digital Game Playing Motivation Scale”developed by Demir and Hazar [33] was used to determine students' digital game playing motivations. Third, to measure students' motivations for participating in physical activity, the“Physical Activity Participation Motivation Scale (PAPMS)”developed by Tekkurşun and Cicioğlu [95] was used. Since the skewness and kurtosis values of the data indicated a normal distribution, parametric tests (t-test and ANOVA) were applied. As a result of the analyses, statistically significant differences were found based on gender and active participation in sports. Additionally, some sub-dimensions showed statistically significant differences based on age, grade level, type of school, and parental education levels. However, no significant difference was found based on family income level.