Cerrahi hemşirelerinin yaşlılık algısı ve yaşlı hastaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of surgical nurses' perception of aging and their attitudes towards elderly patients
- Tez No: 898467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ÇEÇEN ÇAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin yaşlılık algıları ile yaşlı hastaya yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde 10 Eylül 2023- 10 Şubat 2024 tarihleri arasında cerrahi birimlerde çalışan (n=202) hemşireler ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri Hemşire Bilgi Formu, Kogan Yaşlılara Karşı Tutum Ölçeği ile Yaşlanmaya ve Yaşlılığa Yönelik Tutum Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalamasının 31,41±6,13, %57,9'unun 31 yaş ve altında, %63,9'unun kadın, %61,4'ünün evli, %74,7'sinin lisans mezunu, %37,1'inin meslekte çalışma süresinin 11-20 yıl arasında olduğu bulundu. Hemşirelerin YKTÖ ortalama puanı 96,53±12,90 olarak bulundu. Hemşirelerin YYYTÖ ortalama puanı 145,55±24,73, yaşlılığı kabullenme zorluğu alt boyutu ortalama puanı 38,71±8,25, sosyal yıpranma algısı alt boyutu ortalama puanı 46,71±8,14, yaşamla baş etme zorluğu alt boyutu ortalama puanı 35,03±6,74, olumsuz imge alt boyutu ortalama puanı ise 25,08±4,49 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was conducted to examine the perceptions of aging of nurses working in surgical units and their attitudes towards elderly patients. Materials and Methods: This research was conducted with nurses working in surgical units (n=202) at Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital between 10 September 2023 and 10 February 2024. The data of the study were collected using the Nurse Information Form, Kogan Attitude Scale towards the Elderly and the Attitude Scale towards Aging and Old Age. Results: The average age of nurses is 31.41±6.13, 57.9% are 31 years old and under, 63.9% are women, 61.4% are married, 74.7% have a bachelor's degree, 37% are It was found that 1 of them had worked in the profession for 11-20 years. The nurses' average YKÖ score was found to be 96.53±12.90. Nurses' YYYTÖ mean score is 145.55±24.73, difficulty in accepting old age sub-dimension mean score is 38.71±8.25, social wear-out perception sub-dimension mean score is 46.71±8.14, difficulty in coping with life sub-dimension mean score. The mean score of the negative image subscale was determined as 35.03±6.74, and the mean score was 25.08±4.49.