5E modeline uygun hazırlanan yaratıcı yazma etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin yazma tutum ve kaygılarına etkisi
The effect of creative writting activities prepared in accordance with the 5E model on secondary school students' writing attitudes and anxiety
  1. Tez No: 898468
  2. Yazar: SÜMEYRA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı 5E öğrenme modeline uygun hazırlanan yaratıcı yazma etkinliklerinin ortaokul öğrencilerinin yazma tutum ve kaygılarına etkisinin incelenmesi, uygulama yapılan öğrencilerin sürece yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntemin ilk aşamasında deneysel bir çalışma yapılmıştır. İkinci aşamasında ise uygulama yapılan grubun sürece yönelik görüşleri alınmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında yarı deneysel model uygulanmıştır. Yarı deneysel modeller içinde“ön test/ son test eşitlenmemiş kontrol gruplu model (ÖSKD)”tercih edilmiştir. Araştırmada 50 deney grubuna, 50 kontrol grubuna ait 100 ortaokul öğrencisi yer almıştır. Araştırmanın evreni tüm ortaokul öğrencileridir. Evreni 100 kişilik 6. Sınıf ortaokul öğrencisinden oluşan çalışma grubu temsil etmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında deneysel veriler Prof. Dr. Fatma Susar Kırmızı (2009) tarafından geliştirilen“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve Doç. Dr. Sezgin DEMİR tarafından geliştirilen“Yazma Kaygısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, t testi ve ANOVA kullanılmıştır. İkinci aşamasında ise sürecin sonunda öğrencilere görüş formları dağıtılmış, öğrencilerin uygulamaya ve sürece yönelik görüşleri alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; deneysel aşamada deney grubuna uygulanan etkinliklerin öğrencilerin yazma tutumlarında anlamlı bir fark oluşturduğu saptanmıştır. Aynı grubun yazma kaygı düzeylerinde bir azalma olduğu ancak anlamlı bir fark oluşması için yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Türkçe ders notu değişkenine göre deney grubu öğrencilerinin verdiği cevaplara göre yazma tutumlarında anlamlı bir fark oluşmuştur. Kontrol grubu öğrencilerinin ise yazma tutumlarında anlamlı bir fark oluşmuş, kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak bir fark oluşmamıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında deney grubu öğrencilerine uygulanan görüşme formlarından öğrencilerin çoğunun, katıldıkları bu uygulamalarla ilgili olumlu yönde cevaplar verdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın bulgu ve sonuçları ışığında 5E öğrenme modeline uygun etkinliklerle desteklenmiş ders sunumlarının yazma tutumu ve öğrenci yeterlilikleri üzerinde olumlu katkı sağlayacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of creative writing activities prepared in accordance with the 5E learning model on the writing attitudes and concerns of secondary school students and to determine the opinions of the students to whom the application was made regarding the process. Mixed method was used in the research. An experimental study was conducted in the first stage of the mixed method. In the second stage, the opinions of the applied group regarding the process were taken. In the first stage of the research, a quasi-experimental model was applied. Among the quasi-experimental models, the“pretest/posttest unequal control group model (PSCD)”was preferred. 100 secondary school students, 50 in the experimental group and 50 in the control group, took part in the study. In the first stage of the research, experimental data was collected by Prof. Dr.“Attitude Scale towards Writing”developed by Fatma Susar Kırmızı (2009) and Assoc. Dr. It was collected using the“Writing Anxiety Scale”developed by Sezgin DEMİR. The collected data were analyzed with the SPSS statistical program. T test and ANOVA were used to analyze the data. According to the research results; It was determined that the activities applied to the experimental group in the experimental phase created a significant difference in the students' writing attitudes. It was concluded that there was a decrease in the writing anxiety levels of the same group, but it was not enough to create a significant difference. According to the answers given by the experimental group students according to the Turkish course grade variable, there was a significant difference in their writing attitudes. There was a significant difference in the writing attitudes of the control group students, but there was no statistical difference in their anxiety levels. In the second stage of the research, it was determined from the interview forms applied to the experimental group students that most of the students gave positive answers about these practices in which they participated. In light of the findings and results of the research, it can be stated that course presentations supported by activities appropriate to the 5E learning model will make a positive contribution to writing attitudes and student competencies.