İşitme kaybı yaşayan kişilerde ses akustik paremetrelerinin anlaşılırlığa olan etkisi
The effect of sound acoustic parameters on intelligibility in people with hearing loss
- Tez No: 898470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma da işitme kaybı tipi derecesi farklı olan bireylerde, seçilen üç ünlü sesin fonasyon parametrelerine bakılarak karşılaştırma amaçlanmıştır.İşitme engelli bireylerin kronolojik yaşları, Ankara Artikülasyon Test (AAT) yaşı ve rehabilitasyon süresi ile konuşma anlaşılırlığı arasındaki ilişkileri incelenmiştir.Araştırmaya 7-12 yaş grubu 30 işitme engelli birey katılmıştır.Katılımcıların %26,7'si Orta derece sensörinöral işitme kaybı, %26,7'si Çok ileri derece sensörinöral işitme kaybı, %23,3'ü ileri derece sensörinöral işitme kaybı ve %23,3'ü mikst tip işitme kaybından oluşmaktadır.Ünlü seslerin akustik analizi için PRAAT (version 4.4.20) programından yararlanılmıştır.Ankara Artikülasyon Test (AAT) kullanılarak konuşma anlaşılırlıklarına bakılmış,eğitim süreleri hakkında bilgi toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In thıs study,it was aimed to compare the phonation parameters of three selected vowels in individuals with different degrees of hearing loss. The relationships between the chronological age of hearing impaired individuals, Ankara Articulation Test (AAT) age, rehabilitation period and speech intelligibility were examined. 30 hearing impaired individuals aged 7-12 participated in the study. Of the participants, 26.7% had moderate sensorineural hearing loss, 26.7% had profound sensorineural hearing loss, 23.3% had severe sensorineural hearing loss, and 23.3% had mixed hearing loss. The PRAAT (version 4.4.20) program was used for the acoustic analysis of vowel sounds. Speech intelligibility was examined using the Ankara Articulation Test (AAT), and information was collected about their education duration.