Fibromiyalji Hastalarında Ağrı Eşiği Ve Etkileyen Faktörlerin İncelenmesi
Examination of pain threshold and influencing factors in fibromyalgia patients
- Tez No: 898477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma fibromiyaljili olguların basınç ağrı eşiği ve etkileyen faktörlerin incelenmesi, birbirleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi ve sağlıklı olgularla karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve yöntemler: Bu kontrollü çalışmada yaş ortalaması 46,68 ± 6,29 yıl olan 32 fibromiyaljili olgu içeren fibromiyalji grubu ve yaş ortalaması 44,84 ± 6,91 yıl olan 32 sağlıklı olgu içeren kontrol grubu olarak iki grup dahil edildi. Katılımcılara, demografik özelliklerinin değerlendirilmesi için demografik veriler değerlendirme formu, basınç ağrı eşiği değerlendirilmesi için algometre ve SH-ağrı şiddeti ve ağrı eşiği ölçeği, anksiyete ve depresyonun değerlendirilmesi için hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HAD), fiziksel aktivitenin değerlendirilmesi için uluslararası fiziksel aktivite anketi (UFAA), semptom ve hastalık aktivitesinin değerlendirilmesi için fibromiyalji etki anketi (FIQ), santral sensitizasyonun değerlendirilmesi için santral sensitizasyon ölçeği (SSÖ), ağrının değerlendirilmesi için McGill ağrı anketi ve yaygın ağrı indeksi (YAI) ölçeği kullanıldı. Beslenmenin değerlendirilmesi için akıllı beslenme testi (ABT) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate the pressure pain threshold and the factors affecting it in patients with fibromyalgia, to evaluate their relationships with each other, and to compare them with healthy cases. Materials and Methods: In this randomized controlled study, 32 patient with fibromiyalgia (mean age: 46.68 ± 6.29 years), and 32 healthy control (mean age: 44.84 ± 6.91 years) were recruited. Participants were assessed using a demographic evaluation form for demographic characteristics, an algometer for pressure pain threshold assessment and the SH-pain intensity and pain threshold scale, the Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD) for anxiety and depression assessment, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) for physical activity assessment, the Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) for symptom and disease activity assessment, the Central Sensitization Scale (CSS) for central sensitization assessment, the McGill Pain Questionnaire for pain assessment, the widespread pain index (WPI) for widespread pain assessment, and the Smart Eating Test (SET) for nutrition assessment.