Türk kültüründe av
Hunting in culture of Turkish
  1. Tez No: 89849
  2. Yazar: AHMET ONGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFİ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Türk Kültüründe Av isimli bu çalışma, avın ve avcılığın Türk milli kültür dünyasında sahip olduğu yeri göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Eser, iki bölümden oluşmaktadır Birinci bölümde; Türklerde av, tarihî kronoloji çerçevesinde anlatılmaya çalışılmıştır. Bu bölüm hazırlanırken özellikle Türk tarihi ile ilgili yerli kaynaklardan, zaman zaman da diğer dillerden çevrilmiş eserlerden yararlanılmıştır. İkinci bölümde; avın Türk halk edebiyatına ne şekilde yansıdığı tespit edilmeye çahşılmıştır. Bu bölüm hazırlanırken de halk edebiyatı ürünleri titizlikle taranmış, elde edilen bilgiler, ulaşılan yorumlar ve kanaatler aktarılmıştır. Çalışmanın sonucunda avın, Türk kültür dünyasının hâlâ en canlı öğelerinden biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work that's name is“Hunting in Culture of Turkish”have been worked for to show the place of hunt and hunting of the culture of Turkish. The work is two sections. At the first section, hunting in Turkish have been described at around of historical chronology. At the preparing of this section, it's has been to profit by local source and translation source about Turkish history. At the next section, it's has been fixed that hunting had effected Turkish folk literature. At the preparing of this section, the works of Turkish folk literature have scanned fastidiously and information and commentary and opinion that is reached. At the end of the work, it's has been reached that hunting is one of the best active elements of Turkish's culture.