Teaching literature in a foreign language
Yabancı dilde edebiyat öğretimi
  1. Tez No: 89850
  2. Yazar: ELİF KARSLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. YAVUZ KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ YABANCI DİLDE EDEBİYAT ÖĞRETİMİ ELÎFKARSLI Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA 1999- SAYFA 47 Jüri: Yrd. Doç. Dr. M. Yavuz KONCA Yabancı bîr dilde edebiyat çalışmak ve iyi bir edebi yeti kazanmak için bir çok edebi kaynağı taramaya ve uzun bir zamana ihtiyaç vardır. Eğer öğrenciler edebiyatını çalıştıkları dile hakim değilseler bu durum edebiyat çalışmaları esnasında olumsuzluklar yaratacaktır. Bu olumsuzlukları azaltmanın en iyi yolu öğrencileri yaptıklarından haberdar etmektir, öğrenciler eksikliklerinin arkında oldukları sürece neyi düzeltmeleri gerektiğini de bileceklerdir, bu da onların öğrenme sürecini olumlu yönde etkileyecektir. En başından sonuna kadar edebi eserlerin nasıl çalışılacağı konusunda bir plan çıkartmak yaralı olacaktır, öncelikle iyi bir edebiyat teorisi bilgisi öğrencileri edebi çalışmalara hazırlama açısından faydalıdır. İkinci kısım okumanın edebiyattaki yerini kapsamaktadır. Okuma edebi yetiyi geliştirmekte kullanılacak tek araçtır, ve edebiyat okuma için çok sayıda materyal sağlar. Okuma sürecinde önemli olan öğrencileri motive etmek ve okuduklarını anlamaya yönelik kolaydan zora doğru aktiviteler hazırlamaktır. Üçüncü kısım ise edebiyat öğretiminde kullanılan yöntemleri tartışmaktadır. Buradaki amaç sınırlı ders saatleri içinde sınırsız edebi metinleri tartışmanın mümkün olmadığım ancak sınıf öncesi veya smıf dışı aktiviteler ile bu sorunun üstesinden gelinebileceğini göstermektir. Ayrıca öğrencileri iyi bir şekilde yönlendirmek ve onların bir edebiyat sevgisi kazanmalarım sağlamak bu aktivhelerin akılcı bir şekilde belirlenmesiyle olur. Tüm bu gerekenlerin sağlanması için öğretmen ve öğrencilerin bu konudaki ihtiyaçları belirlenmelidir. Ayrıca materyal seçimi, iyi bir plan hazırlanması, ve daha önce kullanılan yöntemlerin olumlu ve olumsuz yönlerinin göz önündem durulması karşılaşılan engelleri en aza indirgeyecektir/Bu özellikler dikkate alınarak hazırlanan örnek çalışmalar son kısımda verilmiştir. TLC
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MA THESIS TEACHING LITERATURE IN A FOREIGN LANGUAGE ElifKARSLI Adviser Assist. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA 1999- PAGE 47 Jury : Assist. Prof. Dr. M. Yavuz KONCA The learners studying literature in a foreign language need to search a great number of literary sources and a long time process to acquire a good literary competence. In this process the learners will face many disadvantages, if they have no good command of the language being studied. To reduce the disadvantages in such a case, it is important to make learners aware of their performance. The more the learners are aware of their deficiencies, the better they will be in the stage of learning. It should be useful to draw a chain connecting the phases of literary studies from the very beginning to the end. This study consists of three sections. The first part emphasises that a good knowledge of literary theory will be helpful in terms of preparing students for literary studies. The second part contains the importance of reading in literature. Reading is the only device to stimulate literary awareness, and literature provides a great number of materials to read. In reading process it is important to motivate learners and prepare steps to make them easily understand what they read. The third part of the study is about the methods to be used in literature teaching. The purpose here is to indicate that it is impossible to teach unlimited literary texts in limited class hours. In this part the emphasis is on pre-class and outclass activities. This attempt may be effective only by directing students to studying literary texts by themselves and having them acquire the love of literature as well as previous activities. To meet all the requirements mentioned above it is important to determine what the teachers' and the learners' needs are, to select materials and prepare a syllabus, and to compare the advantages and the disadvantages of previously used methods. Sample studies were tried to practise upon this comparison.