Lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik etkenler ilişkisinin incelenmesi of the relationship between digital game addiction and psychological effects in high school students
- Tez No: 898492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ÇAKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; lise öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve psikolojik etkenler ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Fen, Anadolu, İmam hatip, Spor ve Meslek liselerinde öğrenim gören 502 gönüllü öğrenciye Google form ile internet üzerinde uygulanmış olup, analizi eksik ve hatalı veriler nedeniyle 345 kişi üzerinden değerlendirilmiştir. Öğrencilere“Dijital Oyun Bağımlılığına İlişkin Farkındalık Ölçeği, ”Duygu Düzenleme Anketi“ ve ”Psikolojik Sağlamlık Ölçeği" uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between digital game addiction and psychological factors in high school students. The study was applied to 502 volunteer students studying in Science, Anatolian, Imam Hatip, Sports and Vocational high schools on the internet using Google form, and the analysis was evaluated on 345 people due to incomplete and erroneous data.“Digital Game Addiction Awareness Scale”,“Emotion Regulation Questionnaire”and“Short Psychological Resilience Scale”were applied to the students. As a result of the data obtained from the research, it was revealed that boys play games longer than girls, however there is no significant difference between boys and girls in terms of playing time, and there is no significant difference between high schools in terms of playing time, digital game addiction and SPRS.