Lise öğrencilerinde sosyal dışlanma ve sporda prososyal-antisosyal davranış durumlarının dijital oyun bağımlılığı ile ilişkisi
Relationship between social exclusion and prosocial-antisocial behavior in sports with digital game addiction among high school students
  1. Tez No: 957391
  2. Yazar: TAHA YUSUF SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED BAHADIR SANDIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Dijital oyun bağımlılığı, ergenlerde sosyal dışlanma ve spor ortamındaki davranış eğilimlerini etkileyerek sosyal uyum ve psikolojik gelişim üzerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu araştırma, lise öğrencilerinde sosyal dışlanma ile sporda prososyal ve antisosyal davranışların dijital oyun bağımlılığı ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, katılımcıların cinsiyet, sınıf düzeyi, aktif spor yapma, genel başarı durumu, anne ve baba eğitim seviyesi, aile gelir düzeyi ve sigara kullanımı gibi demografik değişkenler dikkate alınmıştır. İlişkisel tarama yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada,“Ergenler İçin Ostrasizm (Sosyal Dışlanma) Ölçeği,”“Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranış Ölçeği”ve“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmaya, 2023-2024 eğitim-öğretim döneminde Elâzığ ilinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Çubuk Bey Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 189 erkek ve 133 kadın olmak üzere toplam 322 gönüllü öğrenci katılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital game addiction plays an important role in social adaptation and psychological development by affecting social exclusion and behavioural tendencies in sports environments among adolescents. This study aims to examine the relationship between social exclusion and prosocial and antisocial behaviour in sports with digital game addiction among high school students. The study took into account demographic variables such as participants' gender, grade level, participation in sports, overall academic performance, parents' education level, family income level, and smoking habits. The study, conducted using a correlational survey method, utilised the 'Ostracization (Social Exclusion) Scale for Adolescents,' the 'Prosocial and Antisocial Behaviour in Sports Scale,' and the 'Digital Game Addiction Scale.' A total of 322 volunteer students, including 189 males and 133 females, who were enrolled at Çubuk Bey Anatolian High School, affiliated with the Ministry of National Education in Elazığ Province during the 2023-2024 academic year, participated in the study. Descriptive statistics of the data and comparisons between two and more than two groups were performed using t-tests and One-Way ANOVA tests, respectively, through the SPSS 25.0 software package, with a significance level of p0.05).