Hizmet işletmelerinde kuruluş yeri seçimi
Facility location in service sector
- Tez No: 89851
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİZMET İŞLETMELERİNDE KURULUŞ YERİ SEÇİMİ Cengiz HAN Danışmanı : Yrd.Doç.Dr.Osman DEMİRDÖGEN 1999-SAYFA:106 Jüri : Prof.Dr. Aysel ERCİŞ : Yrd.Doç.Dr.Osman DEMİRDÖGEN : Doç.Dr. Cafer ÇELİK Bu çalışmada hizmet işletmelerinin kuruluş yeri seçimine etki eden faktörlerin uygulamalı olarak tespitine çalışılmıştır. Araştırmanın amacı; kuruluş yerinin anlamı ve öneminin Polatlı'daki hizmet işletmeleri tarafından bilinip bilinmediğini, kuruluş yeri seçiminde karşılaşılan problemlerin neler olduğunu, kuruluş yeri seçilirken hangi kaynaklardan ne tür bilgiler alındığını, hizmet işletmelerinde kuruluş yeri seçilirken hangi ölçekte (işletmenin büyüklüğü), hangi hizmet dallarında, hangi değerleme yöntemlerin sıklıkla kullanılmakta olduğunu, hizmet işletmelerinin kuruluş yeri seçiminde yer seçimi kararına etki eden faktörlerin neler olduğunu tespit etmektir. Araştırma için gerekli olan veriler, birincil kaynaklardan anket yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak anketörler kullanılmış ve araştırmaya konu 117 firma ile kişisel olarak temasa geçilmiştir. Bahse konu 117 işletmenin sadece 55'i araştırmaya katkıda bulunmada istekli davranmış.bunlardan 47'si değerlendirmeye alınmış ve cevaplama oranı % 40 olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin tahlilinde, oransal ölçekleme yöntemi ve L.L.Thurstone'un Karşılaştırmalı Yargılar Kanunu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin yorumlanması sonucu; Polatlı'da bulunan hizmet işletmelerin, kuruluş yeri karan verirlerken akademik bilgiler ve bu konuda yapılmış araştırmalardan ziyade sezgisel ve geleneksel olarak karar verdikleri ve bu kararlarını basit karlılık hesaplarına dayandırdıklarından hareketle kısa vadeli bir dönemi dikkate aldıkları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan işletmelerin kuruluş yeri kavramını yüzeysel manada bildikleri söylenebilirse de, teorik kısımda bahsedilen etken faktörlerden, ne derece önemli bir kavram olduğundan yeteri kadar bilgi sahibi olduklarını söylemek biraz güçtür. Mevcut kuruluş yerlerinde problem yaşayan oldukça fazla firma bulunması, bu yerlerin seçiminde izlenilen yanlış yol ve metotlar ile kısa vadeli düşünceye bağlanabilir. Firmaların yeni gelişme ve pazar fırsatlarına ilgi göstermedikleri, bunun nedeninin ise bilgisizlikten kaynaklanan bir karlılık kaygısı olduğu; alış veriş merkezleri ve uydu kentler ile ilgili bilgi düzeyleri ve görüşlerinden anlaşılmaktadır. Polatlı'da faaliyet gösteren hizmet işletmeleri.yer seçiminde önemli kuruluş yeri faktörlerini genelde pazar-yönlü tercihleriyle, teorik kısımda belirtilen bilgilere paralel olarak ifade etmişlerdir. Bu faktörler sırasıyla; pazara yakınlık, hizmet türü, nüfusun yapısı, işletme giderleri, gelecekteki gelişmeler, yasal sınırlamalar, toplumun tutumu, çevresel faktörler, haberleşme olanakları, yaşama olanakları, sendikalaşma derecesi, hammaddeye yakınlık, sermaye maliyeti, iş gücü maliyeti, iklim ve benzer şirketlere yakınlıktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS FACILITY LOCATION İN SERVİCE SECTOR Cengiz HAN Supervisor : AsstProf. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN 1999-PAGE : 106 Jury : Prof Dr. Aysel ERCİŞ : Asst.Prof. Dr. Osman DEMİRDÖ?EN : Assoc. Prof..Dr. Cafer ÇELİK This thesis contains an exercise to explain factors to consider in selecting the facility location in service firms. Purposes of this research are; whether the meaning and importance of facility location selecting is known by the firms in Polatlı or not determine the problems which can be faced by the firms, when they select facility locations, what kind of info from which sources can be got in facility location selecting process, in which and branches the analyzing methods are being used mostly, factors to consider in selecting the facility location in service firms. Required data were collected from initial sources by anketing. Anketörs were main data collectors and during this survey it has been cantacted with 117 firms personally, first 55 of those 117 firms participated this reasearch. As a result 47 of these 55 firms, were examined. The percent of joining is 40. In this reasearch, when analyzing data, rational sacale method and L.L. Thurstone's“ Comperative Judgement Law”were used. After analyzing those data, as a result of the search, firms in Polatlı selected their facility locations mostly by means of random or traditional methods and these firms, first has short period concerns. Firms examined in this survey knows the meaning of facility location, globally on level, but they didn't know important of selecting factors actually. And it can be thought that most of the firms examined in this reasearch had same problems in terms of selecting facility location, because of short period approach and wrong methods. Firms aren't interested in innovations or market oppotunities. Main reason for this is lack of info based concerns about loosing profits. It is also understood from their ideas and not having enough info about latest developments like as shopping centers and satellite suburbs. Service firms active in Polatlı express their ideas about the factor to consider in selecting the location of facility location, selecting in terms of market oriented which is also parallel to same informations in teorical section of this thesis. Those factors are orderly; nearness to market, kind of service, population, costs, hoped developments, law restricts, publishes manner, enviromental issues, communication abilities (convenience), trade unionism level, nearness to materials and capital.