Dış ticaret esneklikleri Türkiye ithalat talebinin gelir ve fiyat esneklikleri üzerine ekonometrik bir analiz
Foreign trade elasticities an econometric analysis of income and price elasticities of import demand of Turkey
- Tez No: 89852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DIŞ TİCARET ESNEKLİKLERİ Türkiye İthalat Talebinin Gelir ve Fiyat Esneklikleri Üzerine Ekonometrik Bir Analiz Sevda OPUS Danışman : Doç. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Sayfa: 83 Jüri : Doç. Dr. Erol ÇAKMAK Bir ülke ekonomisinin en önemli göstergelerinden biri olan dış ödemeler bilançosu, o ülkenin doğrudan doğruya dış ekonomik ilişkilerini yansıtır. Diğer yandan., dış ödemeler bilançosundaki açık ve fazlalıklar ülke ekonomisinin hemen hemen her yönü üzerinde çok önemli etkiler doğurur. Bu dengesizliklerin giderilmesi amacıyla hükümetler, döviz kuru ayarlaması yoluna giderler. Döviz kuru ayarlamaları ithalat ve ih-acat hacmini etkileyecektir. Ancak, bu etkinin büyüklüğü ithalat ve ihracat talep esnekliklerine bağlıdır. Bu master tezi, dış dengesizliklerin giderilmesi konusunda, ithalat ve ihracat esneMilderinin uluslararası iktisat teorisindeki yerinin ve öneminin tayin edilmesinin yanında, esnekliklerin dışa açıklık ve ithal ikameci sanayileşme stratejisi üzerindeki etkilerinin ampirik olarak analiz edilmesini hedeflemektedir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, esnekliklerin iktisat teorisindeki önemi, ödemeler-bilançosu esneklik ilişkisi, ekonomik büyüme ve gelişmişlik dereceleri ile esneklik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İkinci bölüm, bu konu ile ilgili olarak gerçekleştirilen teorik ve uygulamalı literatürün analitik bir incelemesine ayrılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Türkiye ithalat talebinin fiyat ve gelir esnekliklerini tahmin etmek için, zaman serisi verileri ile birim kök testleri ve sıradan en küçük kareler regresyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS FOREIGN TRADE ELASTICITIES An Econometric Analysis of Income and Price Elasticities of Import Demand of Turkey Sevda OPUS Advisor : Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK 1999, Pages: 83 Jury : Assoc. Prof. Dr. Erol ÇAKMAK Balance of payments which is one of the most important indicators of any country's economy reflects directly the external economic relations of that country. On the other hand, deficits and surpluses in balance of payments have strong effects in many ways on economic relations of the country. In some cases, governments apply exchange rate adjustments in order to remedy balance of payments deficits. The strength of this kind of policies largely depends on the magnitude of demand elasticities exports and imports. This master thesis aims at determining the importance of export and import elasticities in the theory of international economics as well as analysing the effects of them on openness and industrialization strategies. The study consists of three main sections. In the first section the importance of elasticities in the theory, their relevance to balance of payments, economic growth and the levels of economic development are studied. Second section is allocated to analytical study of the relevant theoretical and emprical literature. In the third section, unit root tests and ordinary least squares(OLS) with time series data are carried out in order to estimate price and income elasticities of import demand in Turkey.