Türkiye'deki kamu iç ve dış borç oranının enflasyon, işsizlik ve büyüme üzerindeki etkisi
The impact of public domestic and external debt ratio on inflation, unemployment and growth in Turkey
  1. Tez No: 898532
  2. Yazar: FATMA ŞAHİN BEKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kamu borçlanması, devletin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için bir araç olarak kullanılırken, aynı zamanda ekonomik etkileri de beraberinde getirebilmektedir. Borçlanmanın sürdürülebilirliği ve etkin kullanımı, maliye politikalarının önemli bir unsuru haline gelmiştir. Bu nedenle de kamu borçlanma politikaları, ekonomik istikrar ve sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu bir şekilde şekillendirilmelidir zira kamu borçlanmasının artışı makroekonomik göstergeler üzerinde önemli etkilere yol açabilmektedir. Türkiye ekonomisi cumhuriyetin ilanından bu yana birçok ekonomik krizle karşı karşıya kalmış ve günümüzde de bazı ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır. Son yıllarda artan ve nüfusun neredeyse alışılmış bir gelir kaynağı haline gelen borçlanmanın başta ekonomik büyüme olmak üzere makroekonomik değişkenler üzerindeki etkisi ilgi çekici bir konu olmuş ve bu konuda geniş bir literatür ortaya çıkmıştır. Çalışma, kamu borçlanmasının makroekonomik etkileri üzerine yapılmış teorik ve ampirik çalışmaların gözden geçirilmesini içermektedir. NARDL analiziyle iç ve dış borç stokları ile ekonomik göstergeler arasındaki ilişkileri analiz edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki kamu iç ve dış borç oranının enflasyon, işsizlik ve büyüme üzerindeki etkisi.
Özet (Çeviri)
While public debt is used as a tool to meet the financing needs of the state, it can also bring economic effects. Sustainability and effective use of debt have become an important element of fiscal policies. Therefore, public borrowing policies should be shaped in line with economic stability and sustainability goals due to the fact that. The increase in public debt can have significant effects on macroeconomic indicators. The Turkish economy has faced many economic crises since the proclamation of the republic and is struggling with some economic problems nowadays. The effect of debt, which has increased in recent years and become almost a habitual source of income for the population, on macroeconomic variables, especially economic growth, has been an interesting topic and a wide literature has emerged on this subject. The study includes a review of theoretical and empirical studies on the macroeconomic effects of public debt. It is stated that the relationships between domestic and external debt stocks and economic indicators are analyzed with NARDL analysis. The aim of this study is the effect of public domestic and external debt ratio on inflation, unemployment and growth in Turkey.