Kripto paranın vergilendirilmesi, muhasebeleştirilmesi ve denetimi
Taxation, accounting and auditing of crypto money
- Tez No: 580527
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Değişmekte olan para kavramını ve kripto paraların genel yapısını incelemek, çeşitli kripto paraların özelliklerine değinmek ve kripto paraların herhangi bir yasal zemininin oluşmaması nedeni ile vergilendirilme, muhasebeleştirilmesi ve denetim açısından değerlendirme çalışmasıdır. Kripto para konusunda yapılan çalışmaların genel itibari ile tek bir özellik üzerinde duruyor olması ve aynı zamanda yapılan çalışmalardaki bilgi eksiklikleri giderme amaçlı bir çalışmadır. Makale, kitap, dergi, röportaj ve konferans izlenimlerinin birleştiği, kaynak farklılığı ve bakış açısının değişim gösterdiği örnek bir tez çalışmasıdır. Kripto paranın günümüz para sisteminin içerisinde değerlendirilme şekli ve elde edilen bulgular sonucu Muhasebe Standartları bakımından görüş elde edilmesi amaçlanmıştır. Kripto paranın vergilendirme, muhasebeleştirme ve denetimi ile ilgili izlenmesi gereken görüşler hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is the study of the concept of taxation, accounting and auditing for the purpose of examining the concept of changing money and the general structure of crypto coins, addressing the characteristics of various crypto coins and the absence of any legal basis for the crypto coins. Crypto is a study that aims to eliminate the information deficiencies in the studies conducted on the issue of money and the fact that it is based on a single feature. It is an exemplary thesis study in which the source of the article, book, magazine, interview and conference are combined and the source difference and perspective change. To obtain an opinion on the accounting standards as a result of the evaluation of the crypto money in the current money system and the findings obtained. Information about the taxation, accounting and control of crypto money has been obtained.