Katma değer vergisinde iade uygulamaları ve muhasebeleştirilmesi
Implementation of reimbursment and accounting at the value added tax
- Tez No: 89856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURAN ÖNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Katma Değer Vergisinde İade Uygulamaları ve Muhasebeleştirilmesi Talat SEHER Tez Danışmanı : Yard. Doç. Dr. Turan ÖNDEŞ Jüri : Katma Değer Vergisi üretimde kullanmak veya nihai tüketim amacıyla alman mal ve hizmetlerin el değiştirdiği her safhada toplam bedel üzerinden alman, ancak bünyesindeki mahsup sistemi nedeniyle vergi piramitleşmesini engelleyen modern bir muamele vergisidir. Ülkemizde katma değerin vergilendirilmesinde vergilendirme tekniği, ekonomik, sosyal ve politik bazı nedenlerden dolayı farklılaştırmalar yapılmış, bazı teslim ve hizmetler ise verginin kapsamı dışma çıkarılmıştır. Katma Değer Vergisinden istisna edilen teslim ve hizmetlerin alımında yüklenilen vergilerin bir kısmı için, yüklenilen verginin devletten geri alınması imkan dahilinde iken, bir kısmı için bu durum söz konusu değildir. Yüklenilen verginin iade alınmasına imkan veren KDV istisnalarına tam istisna denmektedir. Katma Değer Vergisinde iade Uygulamalar ve Muhasebeleştirilmesi adlı tez konumuzda Tam İstisnalar ayrıntılı olarak açıklanmaya ve bu istisnaların muhasebeleştirilmesine çalışılmıştır. İki ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde maliyecilik kavramları ve özellikle Katma Değer Vergisi açıklanmış, ikinci bölümde ise tam istisnalar ayrıntılı olarak açıklanarak bu işlemlerin muhasebeleştirilmesine ilişkin örnekler verilmiştir. Amacımız kamu maliyesi kavramları, katma değer vergisi ve istisnalar ile iade uygulamaları ve bunların muhasebeleştirilmesine yönelik bir çalışma yapmaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis Implementation of Reimbursment and Accounting at the Value Added Tax Talat SEHER Supervisor Jury Assis. Prof. Turan ÖNDEŞ Value Added Tax is taken from the total value of the goods and services which are used in production on final consumption on every phase of the trade, but it is also a modern dealing tax that prevents tax pyramid by its reduction system. In our country, the technique of the added value's taxation has been differentiated from other taxes because of social, economic and political reasons, some goods and services has been excepted from this tax. Some of these goods and services which are excepted from VAT may be qualified for reimbursment, for the others this may not be possible. The Value Added Tax exceptions are named as entire exceptions which give possibility to take back the imposed tax. The subject of our thesis,“Implementation of Reimbursment and Accounting at the VAT”, we studied to clarify the entire exceptions in details and accountancy of these exceptions. In the first chapter of this study which is composed of two segments, we explained the financial concepts and especially VAT. In the second chapter, all the entire exceptions are explained in details and related examples are given about their accounting. Our intention is to accomplish a guided study about public finance concepts, value added tax, exceptions and reimbursment implementations of VAT, and accountancy of all these subjects.