Women's journey in the quest for identity in caryl churchill's cloud 9 and top girls
Caryl churchill'in cloud 9 ve top girls eserlerinde kadınların kimlik arayışındaki yolculuğu
- Tez No: 898653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZYÖN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bireysellik ve kimlik kavramı her zaman büyük ölçüde cinsiyet kimliğinden etkilenmiştir. Kimliğin tek yönlü algılanışı, postmodern çağ boyunca çeşitli şekillerde sorgulanmıştır. Kendini tanımlama, belirgin bir kimlikle, tamamen gerçekleşmiş bir benlik duygusuyla gelen durumdur. Tüm çağlar boyunca özellikle kadınlar için edebiyatın en yüksek etkinliğine ulaşmasının temel sorunlarından biri de bu duygu olmuştur. Feminizm, toplumsal cinsiyet meseleleri ve kalıplaşmış toplumsal cinsiyet kimliklerinin yeniden yapılanmasıyla ilgili tartışmalar etrafında yaygın olan fikirlerden türetilen farklı bir bakış açısıyla zenginleştirilmiş farklı bir felsefi yapının yardımıyla bu tez, Churchill'in son derece özgün oyunlarında toplumsal cinsiyet normlarına nasıl meydan okuduğunu araştırmaktadır. Caryl Churchill'in kadın kimliği konusunu nasıl ele aldığını anlamak için seçilen iki oyun yakından ele alınmaktadır. Öne çıkan çalışmaları Top Girls ve Cloud 9 eserlerine, kadın figürlerinin kimliğinin öznel yönlerini çok farklı şekillerde ifade ettikleri için odaklanılmıştır. Bu tez aynı zamanda Butler'ın cinsiyetin performatifliğine atıfta bulunarak cinsiyet ve toplumsal cinsiyet arasındaki farkı vurgulamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, toplumsal cinsiyetin ve cinsel kimliklerin baskıcı performatifliğinin ataerkil atmosferde nasıl işlediğini ve yirminci yüzyılın sonlarında nasıl alt üst edilebileceğini göstermektir.
Özet (Çeviri)
The concept of individuality and identity has always been influenced by gender identity. The one-sided perception of identity is being questioned in numerous ways throughout the postmodern age. Self-identification is the condition that comes with a distinct identity, a completely realized sense of self. One of the main issues with literature reaching its maximum effectiveness throughout the the whole ages especially for women, has been this sense. With the aid of a diverse philosophical structure enhanced with a different perspective derived from the ideas pervasive around debates regarding feminism, gender issues, and the deconstrucing stereotypical gendered identities, this thesis investigates how Churchill challenges gender norms in her sharply original plays. The two chosen plays are analyzed to comprehend how Caryl Churchill addresses the issue of female identity. Her prominent works, Top Girls and Cloud Nine, are focused since they express the subjective sides of feminine figures' identity in different ways. This thesis also highlights the difference between sex and gender by referring to Butler's performativity of gender. The main purpose of this study is to display how the repressive performativity of gender, and sexual identities work in the patriarchal atmosphere and how it can be subverted in the late twentieth-century.