Yeraltı kömür ocaklarında havalandırmaya yönelik Türk maden mevzuatının gelişmiş ülkelerin maden mevzuatı ile karşılaştırılması
Comparison of Turkish mining legislation for ventilation in underground coal mines with the mining legislation of developed countries
- Tez No: 898654
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de bulunan yeraltı kömür ocaklarında havalandırmaya bağlı nedenlerle oluşan ölümlü kaza sayıları tek başına dünya ile yarışır konumdadır. 2010-2022 yılları arasında havalandırma kaynaklı oluşan kazalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 415'tir. Türkiye'de yeraltı kömür ocaklarında yaşanan havalandırma kaynaklı kazaların azaltılmasına yönelik olarak, özellikle 2014 yılında Soma'da yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybettiği kazadan sonra, kapsamlı mevzuat değişiklikleri yapılmış olsa da bu değişikliklerin bu tür kazaların önlenmesinde etkili olmadığı açıktır. Bir ülkede gerçekleştirilen maden faaliyetlerinin tümü; o ülkedeki yasa ve yönetmeliklerden oluşan, uygulanacak mühendislik yöntemleri hakkında bilgi sağlayan, iş sağlığı ve güvenliği, enerji, su ve arazi kullanımı, çevre gibi daha birçok konuda hüküm sağlayan, bilimsel ve günümüz teknolojik koşullarına uyum sağlayan maddelerle anlatılan bir maden mevzuatı iv ÖZET (devam ediyor) kapsamında yürütülmektedir. Dolayısıyla, maden mevzuatı kapsamı ve içeriğinin bilimsel olmasıyla birlikte anlaşılabilir, eksiksiz olması ve net ifadeler içermesi büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda bu çalışma, ülkemizde bulunan yeraltı kömür ocaklarının havalandırılmasına yönelik uygulanan maden mevzuatının ABD ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerdeki madencilik mevzuatları ile karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında ülkemiz, ABD ve Avustralya'da mevcut durumda geçerli madencilik mevzuatlarında kömür ocaklarının havalandırılmasına yönelik maddeler incelenmiş ve ülkemizde uygulanan mevzuatla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of fatal accidents caused by ventilation-related reasons in underground coal mines in Turkey rivals the world alone. The number of people who lost their lives in ventilation-related accidents between 2010 and 2022 is 415. Although comprehensive legislative changes have been made to reduce ventilation-related accidents in underground coal mines in Turkey, especially after the accident in Soma in 2014 in which 301 miners lost their lives, it is clear that these changes are not effective in preventing such accidents. All mining activities carried out in a country; It is carried out within the scope of a mining legislation that consists of the laws and regulations in that country, provides information about the engineering methods to be applied, provides provisions on many other issues such as occupational health and safety, energy, water and land use, environment, and is explained vi ABSTRACT (continued) with articles that adapt to scientific and today's technological conditions. Therefore, it is of great importance that the scope and content of mining legislation be scientific, understandable, complete and contain clear expressions. In this context, this study examines the differences in the mining legislation applied for the ventilation of underground coal mines in our country, in developed countries such as the USA and Australia. It aims to compare it with mining legislation. Within the scope of the study, the articles regarding the ventilation of coal mines in the current mining legislation in our country, USA and Australia were carefully examined and compared with the legislation implemented in our country