Etik liderlik davranışlarının psikolojik rahatlık aracılığıyla dile getirme davranışlarına etkisi
The effect of ethical leadership behavior on voice behavior via the mediating role of psychological safety
- Tez No: 898681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, psikolojik rahatlığın aracı olduğu durumlarda etik liderlik davranışlarının dile getirme davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma hayatında bireylerin iç dünyasında yaşadığı psikolojik durumların herhangi bir şekilde çeşitli olaylardan etkilendiği ve bu etkilerin de farklı şekillerde çalışma hayatına yansıtıldığı bilinmektedir. Bu nedenle, işletmelerin sahip olduğu en önemli kaynak olan bireyin; huzurlu, mutlu, tatmin olmuş, umutlu ve dengeli bir şekilde yönetimi için işyerinde psikolojik durumlarının analiz edilmesi ve bu yönde geri beslemelerin sağlanması önem arz etmektedir. Bu noktadan hareketle, mevcut çalışmada işletmelerde çalışan bireylerin etik liderlik davranışlarının psikolojik rahatlığın aracı olduğu durumlardaki dile getirme davranışlarına etkisine yönelik bir alan çalışması yapılacaktır. Çalışma değişkenlerinden dile getirme davranışları Voice Behavior olarak son yıllarda yabancı literatürde çeşitli çalışmalarda yer almış ancak Türkçe çalışmalarda sınırlı sayıda çalışmada ele alındığı gözlenmiştir. Yine psikolojik rahatlık da 2015 yılında Yener (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olup yine çok az çalışmada yer verilmiştir. Bu kapsamda mevcut çalışma modelinde liderliğin ana etkide bulunduğu bir değişken olması nedeniyle dile getirme davranışlarına yer verilmesi hem de bu modelde psikolojik rahatlığın aracı rolde yer alması çalışmanın özgün yönünü oluşturmakta olup literatüre önemli katkılar sağlayacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of ethical leadership behaviors on voice behaviors via the mediating role of psychological safety. It is known that the psychological states experienced by individuals in their inner world in working life are affected by various events in some way and these effects are reflected in working life in different ways. For this reason, the individual, the most important resource that businesses have; In order to manage employees in a peaceful, happy, satisfied, hopeful and balanced manner, it is important to analyze their psychological conditions at work and provide feedback in this direction. From this point of view, in the current study, a field study will be conducted on the effect of ethical leadership behaviors of individuals working in businesses on their voicing behaviors in situations where psychological safety is a tool. Voice behavior, one of the study variables, has been included in various studies in foreign literature in recent years, but it has been observed that it has been discussed in a limited number of studies in Turkish. Psychological safety was also adapted into Turkish by Yener (2015) in 2015 and was included in very few studies. In this context, the inclusion of voice behaviors in the current study model, as leadership is a variable that has a main effect, and the inclusion of psychological safety in a mediating role in this model, constitute the unique aspect of the study and are considered to make significant contributions to the literature.