Etik liderlik davranışlarının ve iş tatmininin çalışanların tükenmişlik duygularına etkisi: Amprik bir çalışma
The i̇mpact of ethical leadership behaviour and job satisfaction upon burnout feeling of the worker: An empirical study
- Tez No: 380043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Artan rekabet koşulları, örgütlerin sadece teknolojik gelişmeleri takip ederek belirledikleri amaçlara ulaşamayacaklarını göstermiştir. İnsan faktörünün örgüt performansındaki önemi anlaşılmış, bu konu üzerine yapılan çalışmalar artarak devam etmiştir. Gün boyu çalışan birey yoğun iş hayatının temposu içinde fizyolojik, davranışsal ve psikolojik sorunlar yaşayabilmektedir. Bu sorunlar bireyin kendisinden kaynaklanabildiği gibi örgütte izlenen politikalar, yönetici davranışları, çalışma ortamı ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkiler gibi faktörlerden de ortaya çıkabilmektedir. Örgüt içinde yaşanan bu sorunlar bireyin performansını, dolayısıyla örgütün performansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle örgütler bireyin etkin ve verimli çalışmasını sağlayacak koşullar oluşturmaya çalışarak, bu sorunların giderilmesine ilişkin çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmada çalışanların işyerinde karşılaştığı en önemli sorunlardan biri olan tükenmişlik duygusuna, etik liderlik davranışlarının ve iş tatmin düzeylerinin etkisi üzerine inceleme yapılmıştır. Araştırmada tükenmişlik duygusunun alt boyutları olan duygusal tükenme ve duyarsızlaşma bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmaya değişik sektörlerden seçilen 22 firmadan 812 personel ve yönetici katılmıştır. Araştırmada; örgütlerde çalışanların etik liderlik algısının, duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma duygularını negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Elde edilen diğer sonuç ise çalışanların iş tatmininin, duygusal tükenmişlik ve duyarsızlaşma duygularını negatif yönde etkilediğidir. Ayrıca çalışanların etik liderlik algısının iş tatminini pozitif yönde etkilediği de bulgulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Etik Liderlik, ĠĢ Tatmini, TükenmiĢlik Duygusu.
Özet (Çeviri)
Increasing competitional environment showed that organizations cannot achieve their targets only updating their technologies. The effect of human factor over organizational performance has been observed. Studies, focused on this subject, have been continued increasingly. A staff, working all day long, experiences psychological and physiological problems. These stresses arise because of the person himself as well as managerial attitudes, business environment and the other companions. The problems caused by the company itself adversely effect both personal and organizational performance. Thus organizations try to solve these problems forming conditions in which employees can work effectively and efficiently. In this study, the effect of ethical leadership behaviour and job satisfaction upon burnout syndrome, one of the common problems faced by the workers, has been researched. In this study, emotional burnout and depersonalization, subdimensions of burnout syndrome, has been held as relative variables. 812 personnel and managers from 22 different companies have involved in the research.In this study it is achieved that ethical leadership perception of the personnel adversely effect the emotional burnout and depersonalization. Secondly job satisfaction off the workers adversely effect the emotional burnout and depersonalization. Finally ethical leadership perception of the workers positively effect the job satisfaction. Key Words : Ethical leadership, Job Satisfaction, Burnout