Belediye hizmetlerine yönelik vatandaş memnuniyetinin kent aidiyeti üzerine etkisi: Düzce örneği
The effect of citizen satisfaction towards municipal services on urban belonging: Düzce example
- Tez No: 898684
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFİN GÖKSOY SEVİNÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Belediye hizmeti, yerel düzeyde halkın mahalli ve müşterek ihtiyaçlarının belediyeler tarafından karşılanmasını ifade etmektedir. Belediyenin sunduğu hizmetlerin vatandaş üzerindeki etkisi ise literatürde çeşitli alanlarda tartışılmıştır. Araştırma, belediye hizmetlerine yönelik vatandaş memnuniyetinin kent aidiyeti duygusu üzerindeki etkilerini ortaya koymaya yöneliktir. Literatürde kent aidiyeti ile belediye hizmetlerine yönelik vatandaş memnuniyeti konusunu ayrı ayrı ele alan çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmada ise doğrudan belediye hizmetlerine yönelik vatandaşa memnuniyetinin kent aidiyeti üzerine etkisi irdelenerek belediye hizmetlerinin kalitesinin ve bundan duyulan memnuniyetin önemi ortaya koyulmaktadır. 1999 Gölcük depremi sonrasında il statüsü kazanan Düzce ilinde ikamet eden vatandaşlar büyük oranda kente sonradan yerleşmişlerdir. Dolayısıyla buradaki vatandaşlar üzerinde kent aidiyetinin oluşumunda belediye hizmetlerinin rolünün önemli olduğu varsayımından hareketle çalışma Düzce/Merkez ilçesinde yürütülmüştür. Belirlenen amaç doğrultusunda Düzce kentine 1999 yılından sonra yerleşen 430 vatandaşa uygulanan anket tekniğiyle veri toplanmıştır. Sonuç olarak belediye hizmetlerinden memnuniyet arttıkça kent aidiyetinin arttığı, oy verilen parti, gelir düzeyi ve belediye hizmetlerine yönelik bilgi seviyesinin kent aidiyeti üzerine etkisi olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipal service refers to the local and common needs of the public at the local level being met by municipalities. The impact of the services provided by the municipality on the citizen has been discussed in various areas in the literature. The research aims to reveal the effects of citizen satisfaction with municipal services on the sense of urban belonging. There are studies in the literature that separately address the issues of urban belonging and citizen satisfaction with municipal services. In this study, the effect of citizen satisfaction with municipal services on urban belonging is examined and the importance of the quality of municipal services and the satisfaction felt from this is revealed. Citizens residing in Düzce, which gained provincial status after the 1999 Gölcük earthquake, have largely settled in the city later. Therefore, based on the assumption that the role of municipal services is important in the formation of urban belonging among the citizens here, the study was conducted in Düzce/Merkez district. In line with the determined purpose, data was collected using a survey technique applied to 430 citizens who settled in Düzce after 1999. As a result, it was found that as satisfaction with municipal services increases, urban belonging increases, and the party voted for, income level and level of knowledge about municipal services have an effect on urban belonging.