Sepsisli bebeklerde hematolojik ve inflamatuar tanısal kriterler ve prognostik önemi
Hematological and inflammatory diagnostic criteria and their prognostic importance in infants with sepsis
  1. Tez No: 898692
  2. Yazar: PELİN KAN ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YURDANUR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yenidoğan sepsisinde klasik tanı kriterlerine ek olarak plazma raftlin düzeylerinin sepsis tanı ve prognozundaki önemini ortaya koymayı amaçladık. Bu çalışma SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tek merkezli, vaka-kontrol çalışması olarak Ocak 2023 ve Ocak 2024 tarihleri arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan, 37 gebelik haftası ve üzerinde doğan ve geç neonatal sepsis tanısı alan 60 hasta ve 35 kontrol grubunda yürütüldü. Hasta grubundaki 45 hasta sepsis tanısının 0.gün ve 7.gün değerlerine göre iki gruba ayrıldı. Hasta grubunda çalışma süresince exitus olan 15 hasta da exitus grubu olarak çalışmaya dahil edilerek toplam 4 grup oluşturuldu. Medyan CRP düzeyleri hasta (0.gün) grubunda 52,9 mg/L, kontrol grubunda 1,2 mg/L, exitus grubunda 120,3 mg/L idi ve üç grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p475,61 ng/ml olarak bulundu. Sonuç olarak çalışmamızı değerlendirdiğimizde raftlin düzeyinin sadece sepsis tanısı koymada değil, daha yüksek raftlin düzeyinin kötü prognozu öngörmede de bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Bu bulgular raftlinin ideal bir sepsis biyobelirteci olabileceği yönde umut verici olduğunu düşündürmekte ise de yenidoğan bebeklerde daha geniş popülasyonda yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
We aimed to highlight the importance of plasma raftlin levels in the diagnosis and prognosis of sepsis in addition to the classical diagnostic criteria in neonatal sepsis. This study was conducted as a single-center case-control study at SANKO University Faculty of Medicine Hospital between January 2023 and January 2024. It included 60 patients diagnosed with late neonatal sepsis who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit and born at 37 weeks of gestation or later, along with a control group of 35 neonates. The patient group was divided into two groups based on their sepsis diagnosis values on day 0 and day 7. Additionally, 15 patients who died during the study were included as the exitus group, forming a total of four groups. The median CRP levels were 52,9 mg/L in the patient (day 0) group, 1,2 mg/L in the control group, and 120,3 mg/L in the exitus group, with a statistically significant difference found among the three groups (p475,61 ng/ml. In conclusion, evaluating our study suggests that raftlin levels can be used not only in diagnosing sepsis but also as a biomarker in predicting poor prognosis due to higher raftlin levels. While these findings are promising in suggesting that raftlin could be an ideal sepsis biomarker, more studies are needed in a larger population of neonates.