Agroecology in Türkiye: İdentifying the diverse definitions, perceptions and discourses
Türkiye'de agroekoloji: Farkli tanimlar, algilar ve söylemlerin belirlenmesi
- Tez No: 898698
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ERTÖR AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Ziraat, Political Science, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstriyel tarımın hızla artan olumsuz sosyal ve ekolojik etkileri sonucunda, agroekolojiye yönelik bilimsel ve toplumsal ilgi de hızla artmaktadır. Bir bilim, uygulama ve toplumsal hareket olarak tanımlanabilen agroekoloji, çeşitli paydaşlar tarafından farklı şekillerde kavramsallaştırılmaktadır. Son zamanlarda, Türkiye'de giderek artan sayıda aktör agroekolojiyi önceliklendirmeye başlamıştır. Ancak, bu aktörler tarafından benimsenen farklı anlayışlar ve tanımlar, kafa karışıklığına ve şirket gıda rejiminin baskın aktörleri tarafından bağlamından koparılarak yeniden tanımlanması riskine yol açmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'de agroekolojiye ilişkin farklı algıları, tanımları ve söylemleri belirlemeyi, böylece agroekolojinin potansiyelini ve sınırlamalarını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışma, katılımcı gözlem, 59 katılımcıyla gerçekleştirilen çevrimiçi anket ve takip eden derinlemesine görüşmeler yoluyla karma yöntem yaklaşımını kullanmıştır. Anketi analiz etmek için kullanılan Keşifsel Faktör Analizi, Türkiye'de agroekolojiye dair üç farklı söylem olduğunu ortaya koymuştur: Dönüştürücü, Reformist ve Laissez-Faire Yaklaşım. Buna göre, Dönüştürücü Agroekoloji, adalet ve toplumsal hareketlere odaklanarak şirket gıda rejimine alternatif teşkil eden bir söylemdir. Buna karşılık, Laissez-Faire yaklaşımı, piyasaları önceliklendiren ve herhangi bir devlet müdahalesi olmaksızın şirket gıda rejimi sınırları içinde bir agroekoloji öngörmektedir. Reformist Agroekoloji ise, endüstriyel tarımı ince müdahalelerle iyileştirmeyi ve sosyal ve ekolojik performansını artırmayı hedefleyen kademeli reformlara dayalı bir orta yol sunmaktadır. Çalışma, şirket gıda rejiminin ana akım aktörleri tarafından Laissez-Faire ve Reformist söylemler aracılığıyla agroekolojinin bağlamından koparılarak farklı amaçlarla yeniden tanımlanması tehdidine karşı uyarmaktadır
Özet (Çeviri)
Scientific and public attention to agroecology is rising given the accelerating adverse social and ecological consequences of industrial agriculture. Defined as a science, a practice and a social movement, agroecology is conceptualized differently by various stakeholders. Recently, a growing number of stakeholders started to promote agroecology in Türkiye. However, the different understandings and definitions adopted by these actors lead to confusion and a risk of cooptation by the dominant actors of the corporate food regime. Hence, this study aimed to identify the different perceptions, definitions, and discourses surrounding agroecology in Türkiye to capture its potential and limitations. The study employed a mixed-method approach, via participant observation, an online survey with 59 participants, and follow-up in-depth interviews. Exploratory Factor Analysis used to analyze the survey revealed three distinct discourses on agroecology in Türkiye: Transformative, Reformist, and Laissez-Faire Approach to Agroecology. Accordingly, Transformative Agroecology is a discourse concerned with alternatives to the corporate food regime with a focus on justice and social movements. In contrast, the Laissez-Faire approach envisions an agroecology within the boundaries of the corporate agri-food regime prioritizing markets without any government intervention. Reformist Agroecology offers a middle way based on gradual reforms for fine-tuning industrial agriculture and improving its social and ecological performance. The study cautions against the emerging threat of co-optation of agroecology by mainstream actors of the corporate agri-food regime via the discourses of Laissez-Faire and Reformist Agroecology.