Senegal'in Thiès Doğu Bölgesi 18 yaş ve üzeri genel nüfusta tüberküloz hakkında bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Knowledge and attitudes about tuberculosis in the general population aged 18 and over in the Eastern Region of Thiès, Senegal
  1. Tez No: 898700
  2. Yazar: MOUHAMED GAYE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma, Senegal'in Thiès doğu bölgesi 18 yaş ve üzeri genel nüfusta tüberküloz konusundaki bilgi ve tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Thies sağlık merkezine başvuran 966 kişi tanımlayıcı bir çalışmanın kapsamında rastgele seçilmiştir. Veriler 01/10/2023 ile 01/05/2024 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşan kişisel bir görüşmeye dayalı bir ankete dayanmıştır. ilki temel demografik verileri içermiştir, ikincisi katılımcıların tüberküloz bilgisini kapsamaktadır, üçüncüsü ise katılımcıların hastalığa karşı tutumlarını ele alıp Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS), versiyon 22'yi kullanarak veri toplamayı analiz etmiştir. Bulgular: Toplam 966 kişinin katıldığı ankette, yaş ortalaması 36,75 ± 13,02 yıl olarak belirlenmiştir (yaş aralığı: 18-75). Katılımcıların %54,6'sı erkek olup, erkek/kadın oranı 1,2'dir. Evli olmayan bireylerde tüberküloz gelişme riski artmıştır (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine the knowledge and attitudes about tuberculosis in the general population aged 18 years and over in the Thiès eastern region of Senegal. Materials and Methods: 966 people attending Thies health centre were randomly selected as part of a descriptive study. Data were collected between 01/10/2023 and 01/05/2024. The study was based on a questionnaire based on a personal interview consisting of three parts: the first included basic demographic data, the second covered the respondents' knowledge of tuberculosis, the third addressed the respondents' attitudes towards the disease and analysed the data collection using the Statistical Package for Social Sciences (SPSS), version 22. Results: A total of 966 people participated in the survey, with a mean age of 36.75 ± 13.02 years (age range: 18-75 years). 54.6% of the participants were male and the male/female ratio was 1.2. The risk of developing tuberculosis increased in unmarried individuals (p=0.009).