Belcik Çayı Havzası'nın coğrafya etüdü
The Physical geography of Belcik river basin
- Tez No: 89872
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Belcik Çayı Havzası, İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Kızılırmak Bölümü'nde, Sivas İli sınırlan içerisinde yer alır. Araştırma sahası 650 km2'lik bir alanı kaplamaktadır. Sahada Paleozoik formasyonlar, Tersiyer Havzası 'nın temelini oluşturur. Miyosen'de denizel sedimentler çökelmiştir. Pliyosen'de ise, aşınım yüzeyleri oluşmuştur. Hidrografik bir havza özelliğindeki sahada başlıca morfolojik birimleri vadi tabam, aşınım yüzeyleri,havza tabanı ve tepelik alanlar oluşturur. Yıllık sıcaklık ortalaması 8.6°C ve yıllık yağış ortalaması 417 mm. olan yörede karasal iklim hüküm sürmektedir. Araştırma sahasımn sularını, Çekerek Irmağı'nın bir kolu olan Belcik Çayı drene etmektedir. Bununla birlikte, sahada kahverengi toprakların geniş yer tutması yanında azonal ve intrazonal topraklarda oldukça fazladır. Bitki örtüsü antropojen etkiler nedeni ile önemli ölçüde tahribe uğramış ve step alanları genişlemiştir. Bu çalışmayla Belcik Çayı Havzası'nın fizikî coğrafî özelliklerinin yanı sıra, bunların yol açtığı; başta toprak erozyonu ve taşkınlar olmak üzere, bazı doğal çevre sorunları da araştırılmıştır. Bölgenin oldukça geniş bir kısmında görülen bu tür problemlere, yeni bir yöntemle çözümler bulmaktan çok Belcik Çayı Havzası'ndaki durumu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Belcik river basin, is situated in Yukarı Kızılırmak part of the Inter Anatolia Region. It is in the boundaries of the city of Sivas. The study area includes the 650 km2 land. In this area, Paleozoik formations form the base of Tersiyer. Miyosen time, sea sedimentations have precipitated. In Pliyosen time, slopes alluvium have been formed. Hidromorphologic elements in the area, which has the shape of a jeomorphologic river basin, are valley basin, slopes and hilly lands The average of a annual temperature is 8. 6°C and annual rainfel average is 417 mm. and terrestrial climate occurs in the area Belcik, the major branch of Çekerek river, drains the waters of the Study area. In Addition to the brown soil that covers most of the area, azonal and intrazonal soil is also abundant. The vegetation has been damaged by the antropojen effects as a result, the step areas have enlarged. The aim of this research, is to examine the natural environmental problems such as erosion and floods as well as the physical and geographical features of Belcik river basin. We have tried to determine the those problems rather than proposing solutions to them. °S£o TOKSMOGRET1M i