Sualtı hokeyi sporcularının sportif özgüven ve psikolojik beceri düzeylerinin incelenmesi
Investigation of sports self- condfidence and psychlogical skill levels of underwater hockey athletes
  1. Tez No: 898721
  2. Yazar: TUĞBA ŞAHİN KOŞTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sualtı Hokeyi sporcularının sportif özgüven ve psikolojik beceri düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve sporcu kimliği değişkenlerine göre incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu kolaylıkla bulunabileni örnekleme yöntemi ile 217 kadın, 144 erkek olmak üzere toplam 361 sualtı hokeyi sporcularından oluşturulmuştur. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler formu,“Sportif Özgüven Envanteri”ve“Sporcuların Psikolojik Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılarak t-testi ve ANOVA analizleri yapılmıştır. Sualtı Hokeyi sporcularının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, sporcu kimliği değişkenler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Sualtı Hokeyi sporcularının sportif özgüven düzeyleri ile psikolojik becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemek için yapılan korelasyon analizinde Pearson korelasyon'a bakılmış, sporcularının sportif özgüven düzeyleri ile psikolojik becerileri arasında pozitif yönde yüksek düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak sporcuların değişkenler arasında anlamlı farklılıklar göstermesi ve sportif özgüven düzeylerinin psikolojik becerileri arasında pozitif yönde ilişkisinin olması sporcuların sualtı branşı ile ilişkili olacağı düşünebilir. Branş zorluk derecesi bireylerde özgüven ve psikolojik beceri düzeylerini pozitif yönde etkileyebilir. Dolayısıyla araştırmamızın sonucu spor bilimleri alanına faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This learning purpose; It is an examination of the sporting problems and psychological skill levels of Underwater Hockey athletes according to variables such as gender, age, education level and athlete structure. There are a total of 361 underwater hockey athletes, 217 women and 144 men, using the skill method that could be found throughout the study period of the research. In the study, personal information formulas“Sports Self-Confidence Inventory”and“Athletes' Psychological Skills Evaluation Scale”developed by the researcher were used. In analyzing the data, t-test and ANOVA analyzes were performed using the SPSS 25.0 program. Significant differences were detected between gender, age, educational status and athlete variables of Underwater Hockey athletes. In the analysis conducted to determine the balance between sports stress and psychological power of Underwater Hockey athletes, Pearson analysis was examined and it was determined that there was a high level of positive relationship between the sports stress and psychological power of the athletes. As a result, it can be considered that the athletes show significant differences between the variables and that their sports level scores have positive psychological relationships, so that the athletes can progress in the underwater branch. The difficulty level of the branch may have positive aspects of the individuals' difficulties and psychological skill levels. Therefore, the result of our research will be useful in the field of sports sciences.