Çalışan ve çalışmayan kadınların evlilikle ilgili düşüncelerinin sosyolojik analizi
Investigation of marriage expectations of married working and non-working women from a sociological perspective (Antalya province example)
  1. Tez No: 898725
  2. Yazar: FATMA KÖKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınların çalışma ve çalışmama durumlarının evlilik beklentilerinde ve evliliğe yükledikleri anlamda ortaya çıkardığı sonuçları sosyolojik perspektiften ele almaktır. Bu araştırma kadınların çalışma ya da çalışmamasının evlilik beklentisinde ne gibi farklılıklara yol açtığını, evliliğe yüklenen anlamda çalışıp çalışmama durumunun etkili olup olmadığı ve evlilik kaygısında değişme olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada nicel yöntemin tarama modeliakullanılmıştır. Bu araştırma Antalya'da ikamet eden 18 yaş üzeri 250 kadın katılımcıya anket tekniği uygulanarak yürütülmüştür. Katılımcılara sosyo-demografik veri formu, Evlilik Beklentisi Ölçeği (Öz Soysal, Uz Baş ve Aysan, 2016), Evlilik Kaygısı Ölçeği (Çelik ve Erkilet, 2019) Evliliğe Yüklenen Anlam Ölçeği (Özabacı, Körük ve Kara, 2018) uygulanmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri değerlendirmek amacıyla önce t-testi ve ANOVA testleri yapılmıştır. Çoklu karşılaştırma yapmak için Tukey, LSD ve Tamhane's T2 testleri kullanılmıştır. Bu testler, ANOVA sonrası hangi grupların birbirinden farklı olduğunu belirlemek için kullanılmıştır. Bağımlı değişkenin birden fazla bağımsız değişkenle nasıl ilişkili olduğunu anlamak için korelasyon analizi yapılmış ve her bir bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini ölçmek için ise çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 25 programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularında EYAÖ için çalışan ve çalışmayan gruplar arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. EBÖ ve EKÖ için ise çalışan ve çalışmayan gruplar arasında anlamlı farklar bulunmamıştır. Yaş değişkeni ile EYAÖ, EBÖ ve EKÖ arasında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Evliliğe yüklenen anlam ve evlilik beklentisi ile meslek grupları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ancak evlilik kaygısı ile meslek grupları arasında anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. EYAÖ ve EBÖ için yapılan analizde, farklı gelir grupları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Yapılan ölçekler arası korelasyon analizinde, EYAÖ ile EBÖ arasında belirgin bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the consequences of women's working and non-working situations on their marriage expectations and the meaning they attribute to marriage from a sociological perspective. This research aims to reveal what kind of differences women's working or not working causes in their marriage expectations, whether working or not working has an impact on the meaning of marriage, and whether there is a change in marriage anxiety. In this research, the screening model of the quantitative method was used. This research was conducted by applying a survey technique to 250 female participants over the age of 18 residing in Antalya. Socio-demographic data form, Marriage Expectation Scale (Öz Soysal, Uz Baş and Aysan, 2016), Marriage Anxiety Scale (Çelik and Erkilet, 2019) and Meaning Attributed to Marriage Scale (Özabacı, Körük and Kara, 2018) were applied to the participants. First, t-test and ANOVA tests were performed to evaluate the relationships between dependent and independent variables. Tukey, LSD and Tamhane's T2 tests were used to make multiple comparisons. These tests were used to determine which groups were different from each other after ANOVA. Correlation analysis was performed to understand how the dependent variable was related to more than one independent variable, and multiple regression analysis was performed to measure the effect of each independent variable on the dependent variable. IBM SPSS Statistics 25 program was used to analyze the data in the study. In the research findings, it was determined that there was a significant difference between the groups working and not working for EAAS. There were no significant differences between the working and non-working groups for EDS and EDS. It was determined that there was a significant difference between the age variable and EAS, EDS and ECS. It was concluded that there is no significant difference between the meaning attributed to marriage and marriage expectation between professional groups, but there is a significant difference between marriage anxiety and professional groups. In the analysis conducted for EAÖ and EBÖ, no significant difference was found between different income groups. In the inter-scale correlation analysis, it is seen that there is a significant relationship between EAÖ and EBÖ.