Optimization of astaxanthin accumulation in Haematococcus lacustris in a photobioreactor system
Haematococcus lacustris'te astaxanthın birikiminin fotobiyoreaktör sisteminde optimizasyonu
  1. Tez No: 898724
  2. Yazar: ASLIHAN YESİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERAT ZEKİ HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Astaksantin, çok sayıda sağlık avantajı sunmasıyla günümüzde talep edilen ve doğal veya sentetik olarak üretilebilen bir keto-karotenoiddir. Doğal astaksantin, sentetik alternatifinden 50 kat, koenzim Q10'dan 100-1000 kat ve E vitamininden 500 kat daha iyi antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, doğal astaksantin, kozmetik, nutrasötik ve fonksiyonel gıda endüstrilerinde sürdürülebilir ve güvenli bir alternatif olarak ön plana çıkmaktadır. Haematococcus, astaksantin birikimi özelliği sayesinde en çok tercih edilen türlerden biridir. Bu çalışmada, şimdiye kadar literatürde daha az çalışılmış olan Haematococcus lacustris CCAP 34/6 suşu, optimum astaksantin birikimi açısından değerlendirilmiş ve elde edilen özüt, kapsüllenmiş formda son ürün olarak sunulmuştur. Bunu gerçekleştirmek üzere ışık, sıcaklık, besiyer ortamı ve sonikasyon koşulları, suşun benzersiz yaşam döngüsü göz önünde bulundurularak yeşil ve kırmızı fazlar olmak üzere iki ana gruba ayrılmış başlıklar altında değerlendirilmiştir. Yeşil faz çalışmaları, 23°C'de kademeli mavi-kırmızı ışık altında, 3N:BBM besiyerinde biyokütlede %308,21'lik bir artış olduğunu ön plana çıkarken, kırmızı faz çalışmaları 28°C'de BG11-N besiyerinde en hızlı astaksantin birikimi olduğunu gösterdi. Elde edilen verilere göre, 6L düz panelli fotobiyoreaktörde büyük ölçekli yetiştirme sonrasında 2,02 g/L'lik bir biyokütle konsantrasyonu ve %2,1'lik bir astaksantin verimi elde edildi. Optimum kapsülleme koşulları belirlendi ve 1 mg saf astaksantin içeren 4 mm ve 8 mm çapında yenilebilir boncuklar üretildi. Sonuç olarak, bu kapsamlı tez çalışmasının bulguları, Haematococcus lacustris CCAP 34/6'dan optimum büyüme koşulları oluşturarak ve son kapsüllenmiş ürüne kadar genişletilerek astaksantin üretiminin aydınlatılmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Astaxanthin is a highly sought keto-carotenoid with numerous health advantages and can either be produced naturally or synthetically. Natural astaxanthin outperforms synthetic by 50-fold, coenzyme-Q10 by 100-1000, and vitamin E by 500-fold in antioxidant and anti-inflammatory properties. Thus, natural astaxanthin remains potent that can be used as a sustainable-safe substitute for synthetics in the cosmetics, nutraceutical, and functional-food industries. Haematococcus is one of the most preferred genus for astaxanthin accumulation. In this study, the less-studied Haematococcus lacustris CCAP 34/6 strain was evaluated for optimal astaxanthin accumulation, and the obtained extract was presented as the final product in encapsulated form. To achieve this, light, temperature, growth medium and sonication conditions were evaluated under titles divided into two main groups: green and red phases, considering the unique life cycle of the strain. The green phase studies demonstrated a 308.21% increase in biomass in 3N:BBM medium under gradual blue-red-light at 23°C, whereas the red phase studies showed the most rapid astaxanthin accumulation in BG11-N medium at 28°C. Following the acquired data, a biomass concentration of 2.02 g/L and an astaxanthin yield of 2.1% were achieved after large-scale-cultivation in a 6L flat panel photobioreactor. Optimum encapsulation conditions were determined and edible beads with 4 mm and 8 mm diameters containing 1 mg of pure astaxanthin were produced. Overall, the findings of this comprehensive thesis study shed light on astaxanthin production from H. lacustris CCAP 34/6 by creating optimal growth conditions and extended to the final encapsulated product.